Trwają przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji płockiej

„Ochrzczeni i posłani” - pod takim hasłem w diecezji płockiej obchodzony będzie Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, czyli październik 2019. W programie znajdzie się m.in. cotygodniowa Msza św. i różaniec w intencji misjonarzy, wystawa o misyjnych drogach księży diecezji płockiej i konkurs plastyczny: - Misje, to podstawowe posłanie chrześcijanina – mówi ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji.

Misje_pawel.jpg

W diecezji płockiej trwają przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego „Ochrzczeni i posłani”. Głównym wydarzeniem będzie Msza św. w intencji misji w Niedzielę Misyjną 20 października o godz. 11.30, sprawowana w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego.

Ponadto w każdy czwartek października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku sprawowana będzie Msza św. oraz odmawiany różaniec w intencji płockich misjonarzy. Będą im przewodniczyli księża, którzy w przeszłości pracowali w różnych krajach na misjach.

Z kolei 5 października w Muzeum Diecezjalnym otwarta zostanie wystawa pt. „Misyjne drogi kapłanów diecezji płockiej”, a w szkołach podstawowych zorganizowany zostanie konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Dzień z życia misjonarza”, przy współpracy z wydziałem katechetycznym Kurii Diecezjalnej. Nagrodzone prace znajdą się na wystawie w Muzeum Diecezjalnym.

Na 27 września zaplanowano w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku spotkanie dla katechetów zaangażowanych w duszpasterstwo misyjne: prowadzących w parafiach Koła Misyjne, grupy dzieci i młodzieży związane z misjami oraz osoby propagujące tematykę misyjną w diecezji również na terenie szkół. Zostaną z nimi omówione przedsięwzięcia, które można realizować w takich grupach.

Ponadto „Gość Płocki” w każdym numerze (ukazuje się raz z w tygodniu) będzie publikował wywiady z misjonarzami z diecezji płockiej.

- Misje, to podstawowe posłanie, wynikające z nakazu misyjnego Jezusa Chrystusa. Każdy chrześcijanin, posłany jest „ad gentes”, aby realizować przesłanie wynikające z chrztu św. Kościół musi otwierać się na inne narody, na tych, do których przesłanie Chrystusowe jeszcze nie dotarło. W diecezji płockiej położyliśmy akcent na to, aby w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym różne wydarzenia organizować w parafiach, jak najbliżej wiernych – zapowiada ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji, były wieloletni misjonarz w Wenezueli a obecnie proboszcz parafii św. Małgorzaty w Rokiciu.

W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. papież Franciszek skierował list na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego. Papież ogłosił w nim październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
Okazją do tego jest setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego „Maximum illud”. Dokumentem tym papież pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego. Mottem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego są słowa: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”.