„Święty Stanisław Kostka to drogowskaz do świętości” – 18 września to diecezjalna uroczystość

- Życie św. Stanisława Kostki może nadal inspirować młode pokolenie. Może to być autentyczny drogowskaz do świętości – powiedział biskup Mirosław Milewski w parafii Dębsk, której patronem jest św. Stanisław Kostka. Miejscowa szkoła również rok temu przyjęła jego imię.

Debskstanislaw

W uroczystość św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej bp Mirosław Milewski spotkał się z wiernymi parafii Dębsk. W Mszy św. w Dębsku uczestniczyli także uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, która rok temu też przyjęła imię Świętego.

- Mówi się o świętych, że są „drogowskazami do Boga”. Takim „drogowskazem” dla współczesnych, młodych ludzi, może być św. Stanisław, który udowodnił, że można mądrze przeżywać młodość i że należy być wytrwałym w osiąganiu celów. Nie jest postacią archaiczną, choć żył w XVI wieku, „nie wyszedł z mody”. Cały czas w Kościele i w szkole potrzeba ludzi, którzy tak jak on chcą służyć Bogu i chcą, by o ich życiu decydował sam Bóg – zaakcentował bp Milewski.

Duchowny podkreślił, że życie św. Stanisława może nadal inspirować młode pokolenie: chciał być sobą i nie zrażały go przeciwności losu. Może to być obecnie autentyczny „drogowskaz do świętości”, bo Stanisław nie jest „świętym z obrazka”.

- Życie młodego Kostki to najlepszy drogowskaz dla młodych, jak żyć z Bogiem, jak wypełniać Dekalog i jak kochać innych ludzi. On jest podobny do was tu obecnych. Warto go naśladować.  Nic więc dziwnego, że od roku nie żaden influencer czy celebryta, ale młody chłopak z Rostkowa koło Przasnysza patronuje waszej szkole – stwierdził biskup.

Kaznodzieja przywołał też główny cel swojej wizyty: wizytację parafii (jej proboszczem od 2008 r. roku jest ks. mgr Janusz Wilkowski). Zaznaczył, że wizytacja jest po to, by dotrzeć do rozsianych po diecezji wspólnot parafialnych i pobyć choć przez chwilę z wiernymi. Poprosił, aby parafia Dębsk była wspólnotą, w której ludzie przebywają i modlą się razem, by w swojej parafii uczyli się chrześcijaństwa.

Św. Stanisław Kostka jest głównym patronem diecezji płockiej, 18 września to diecezjalna uroczystość.