Skansen w Sierpcu odnawia szaty liturgiczne

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu postanowiło odnowić szaty liturgiczne, które znajdują się w zbiorach tej placówki. Zabytkowe ornaty i stuły trafiły do pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Za kilka miesięcy będzie można je ponownie podziwiać w mazowieckim skansenie.

Logomwm.jpg

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu posiada zabytkowe szaty liturgiczne: cztery ornaty i trzy stuły, pochodzące z pierwszej połowy XX wieku. Do placówki trafiły one jako darowizna z parafii Ligowo koło Sierpca. Dwa ornaty to szaty do tak zwanych zwykłych, niedzielnych obrządków. Pozostałe, między innymi w kolorze fioletu, były zakładane przez księży do liturgii w okresie najważniejszych świąt np. w Wielkanoc.

„Posiadane szaty liturgiczne mają dla nas niezwykle cenną wartość, walor kulturowy, który doskonale wpisuje się w naszą działalność muzealną, promującą elementy tradycji, historii i kultury północno- zachodniego Mazowsza. Na terenie muzeum mamy dwa obiekty sakralne: kapliczkę z Dębska i kościół z Drążdżewa, a te eksponaty są ich doskonałym uzupełnieniem. Warte podkreślenia jest też to, że tego rodzaju obiekty można oglądać w nielicznych placówkach” – podkreśliła Martyna Grabowska, kierownik działu konserwatorskiego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Dodała, że konserwacja zabytkowych ornatów możliwa jest jedynie w wyspecjalizowanej pracowni konserwatorskiej, ponieważ stare tkaniny są bardzo delikatne. Trzeba na nich na nowo umiejętnie połączyć w całość wszystkie ozdobne elementy. Prace rekonstrukcyjne wykona pracownia w Krakowie, być może do końca tego roku.

Po zakończeniu prac planowana jest wystawa czasowa, prezentująca odnowione szaty. Potem staną się one elementami cyklicznych wystaw m.in. „Rok Polski”.

Konserwacja szat liturgicznych ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” w wysokości 34 tys. zł oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (wkład własny). Przedsięwzięcie będzie kosztować 82 tys. zł.