Siódmy pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem w Płocku

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych 24 maja 2019 r. na cmentarzu zabytkowym w Płocku odbył się pogrzeb 38 dzieci zmarłych przed urodzeniem. Mszy św. i obrzędom pogrzebowym przewodniczył ks. biskup Roman Marcinkowski, biskup senior diecezji płockiej.

Nienarodzone.jpg

Bp Marcinkowski podziękował zgromadzonym za obecność i wsparcie oraz chrześcijańską solidarność: „Modlimy się za rodziców i rodziny dzieci poronionych, zmarłych w wyniku zbyt wczesnego porodu albo tych, które odeszły zaraz po urodzeniu. Tak bardzo chciałbym Was posłuchać, choć musiałbym zamilczeć pośród Waszych pytań. Utrata dziecka jest przecież najstraszniejszą traumą jaka może spotkać człowieka. Nigdy nie jest się na nią przygotowanym. Zawsze pozostaje pustka, ogromny ból i wrażenie, że wraz z odejściem dziecka zatrzymuje się czas” – mówił w homilii biskup.

Biskup senior pozostawił zasmuconym rodzinom zmarłych dzieci nadzieję, przypominając znaną prawdę, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”. Wskazał na Maryję jako Wspomożycielkę Wiernych, również w tej niezwykle trudnej sytuacji, jaką jest pogrzeb dziecka.

Jeden z uczestników uroczystego pogrzebu powiedział: „Już drugi raz jestem na tej Mszy św. w dzień pogrzebu nienarodzonych. Wspominam w tym dniu moje dziecko. Nie znam jego płci. Miało zaledwie 9 tygodni. Odeszło do Pana. A ja z żoną, mimo że nie mamy więcej dzieci, jesteśmy rodzicami. To dar”.

Pochówek dzieci nienarodzonych, to wynik zaangażowania wielu instytucji i osób, m.in.: Szpitala Świętej Trójcy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, parafii pw. św. Bartłomieja w Płocku, Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, Wyższego Seminarium Duchownego, 64. Pułku Lekkiej Piechoty w Płocku, Zakładu Pogrzebowego Stanisława Frydrysiaka, Wojciecha Popielskiego i zarządu cmentarza przy ul. Kobylińskiego w Płocku, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich orazi uczniów Płockiego Uniwersytetu Ludowego, którzy pełnili wartę przy urnie z doczesnymi szczątkami zmarłych dzieci.

Funkcję koordynatora wydarzenia pełnił Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej z dyrektorem ks. dr. Wojciechem Kućką.

Był to już siódmy pochówek dzieci z płockich szpitali. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się dnia 16 czerwca 2013 r., kiedy to został także poświęcony przez bp. Romana Marcinkowskiego pomnik-grób dzieci nienarodzonych.

Witold Wybult
Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego