Sierpniowe spotkania katechetyczne w Płocku i Ciechanowie

W Płocku i Ciechanowie odbyły się spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym (29-30 sierpnia br.): - Potrzebujemy żywej wspólnoty, wiary i radości ewangelicznej – zwrócił się do katechetów ks. biskup Mirosław Milewski. Natomiast psycholog ks. dr Piotr Stolecki z Włocławka poradził im nabrać dystansu do myśli i emocji.

Spotkanie Katechetyczne 2022

W Płocku i Ciechanowie odbyły się doroczne spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym. Katecheci najpierw uczestniczyli w Mszach św. (odpowiednio w parafii św. Maksymiliana Kolbego i św. Piotra Apostoła), a potem w spotkaniach formacyjno-informacyjnych (w Państwowej Szkole Muzycznej i Państwowej Uczelni Zawodowej).

Mszom św. przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Towarzyszył także katechetom podczas obu spotkań. Zastanawiał się, jak Kościół i katecheci mogą się odnaleźć w obecnej rzeczywistości. Poradził, aby nie popadać w stagnację, lecz „mieć w sobie nadzieję i radość Ewangelii”. 

- Powinniśmy robić swoje, to, co zostało nam przez powierzone przez Kościół. Pracy i zadań jest dużo, więc trzeba je podejmować. Nic jednak nie zrobimy bez żywej wspólnoty i bez wiary. Nasz praca bez tego będzie nieskuteczna i słaba – stwierdził biskup. Życzył też katechetom, aby nowy rok szkolny, już bez ograniczeń pandemii, okazał się w codziennej egzystencji łatwiejszy od dwóch poprzednich.

Gościem spotkań katechetycznych był psycholog i terapeuta ks. dr Piotr Stolecki z Włocławka, współpracujący ze wspólnotami Sychar i Szkoła Maryi: - Kościół i katecheta jest jak twierdza. Ma dawać ochronę dzieciom, młodzieży, katechizowanym. Nie może się zamykać się na świat – zaznaczył duszpasterz.

Zauważył, że w nowy rok szkolny wchodzi się z lękiem i smutkiem. Ważne jest, aby to sobie uświadomić i zaprosić do nich Boga. Odwołał się też badań dotyczących egzystencji nauczycieli podczas pandemii. Wykazano, że nie dbali oni o swoje zdrowie: - Jednym ze sposobów pomocy w przezwyciężaniu trudności związanych z tym czasem jest koncentracja na teraźniejszości, nabranie dystansu do swoich myśli i emocji - poradził katechetom ks. Stolecki.

W roku szkolnym 2022/2023 wydział katechetyczny zaplanował 9 spotkań szkoleniowych dla katechetów oraz 9 turnusów rekolekcyjnych. Mogą oni także uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach diecezjalnego duszpasterstwa nauczycieli w kościele parafii św. Bartłomieja w Płocku. W programie każdego ze spotkań będzie Msza św. w intencji nauczycieli i wychowawców, a po niej tematyczna katecheza.

W części informacyjnej katecheci dowiedzieli się też o konkursach, olimpiadach i rekolekcjach dla uczniów. I tak na przykład pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę odbędzie się 24 marca, w piątek przed piątą niedzielą Wielkiego Postu, a rekolekcje dla maturzystów w dniach 11-13 listopada w ośrodku „Studnia” w Płocku.

Uczniowie, którzy osiągają wysokie wyniki nauczania, będą mogli ubiegać się o stypendium z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Kryterium socjalne, to dochód na osobę w rodzinie około 1.600 zł na miesiąc. Stypendia adresowane są do uczniów klas siódmych szkół podstawowych (od drugiego semestru), uczniów szkoły średniej (do klasy maturalnej). Kryterium naukowe, to średnia ocen: dla szkoły podstawowej 4,7; dla szkoły średniej 4,5.

W spotkaniach katechetycznych uczestniczyli m.in. Jacek Zawiśliński, dyrektor Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Bożena Świderska-Szulc, kierownik Wydziału w Ciechanowie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ciechanowie, Janusz Majchrzak, dyrektor Delegatury w Płocku Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Grzegorz Skwarna, kierownik Wydziału w Płocku Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

Spotkania katechetyczne w Płocku i Ciechanowie zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej: ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor, s. mgr Dominika Dudzik CSP, ks. mgr Paweł Sobiecki. 

W roku szkolnym 2022/2023 w diecezji płockiej katechezę szkolną prowadzić będzie 731 katechetów, w tym 467 osób świeckich, 235 księży diecezjalnych i zakonnych oraz 29 sióstr zakonnych.