Ruszyła Szkoła Animatora dla młodzieży

W Płocku kilkadziesiąt młodych osób rozpoczęło formację w Szkole Animatora - będą oni w przyszłości przygotowywać kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Mszy św. na rozpoczęcie formacji przewodniczył ks. biskup Szymon Stułkowski: - Dopiero gdy mam doświadczenie żywego Boga, mogę dzielić się tym, co sam mam – powiedział Pasterz Kościoła płockiego (2 grudnia 2023 r.).

Animatorzy 2023

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego „Studnia” w Płocku - siedzibie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

W homilii przywołał przykład ewangelicznego uzdrowienia paralityka (m.in. Mk 2, Mt 9). Przekazał, że czterech „tragarzy” odkryło pragnienie paralityka, ale aby je spełnić, musieli rozebrać dach. Dach, to symbol pewnej struktury, która jest potrzebna. Struktura ta jednak przeszkadzała w spotkaniu z Jezusem, trzeba było ją rozebrać.

- Proponujemy wam, żebyście dali siebie jako dar dla młodszych koleżanek i kolegów, w przygotowaniu ich do sakramentu bierzmowania. To jest rozebranie pewnej struktury. To próba pewnej metody, która pomoże przynieść młodych ludzi do stóp Jezusa. Zależy nam, aby Jezus zadziałał w ich życiu, pomógł otworzyć serce, by doświadczyli spotkania z żywym Jezusem - stwierdził duchowny.

Przekonywał członków Szkoły Animatora, aby spróbowali odnaleźć się w scenie z Jezusem. Do tanga trzeba dwojga „a do noszy trzeba czworga”; żeby przenosić, trzeba samemu „dać się przenieść” - pozwolić się dotknąć Jezusowi, tak jak On dotknął paralityka i odpuścił mu grzechy.

- Dopiero, gdy mam doświadczenie żywego Boga, mogę pomyśleć, by dzielić się tym, co sam mam. Z pustego w próżne się nie naleje. Mogę innym dać to, to co mam, żeby rozpalić Bożą iskierkę, żeby zrodził się ogień wiary - uważał bp Stułkowski.

Zastanawiał się również, co zrobił uzdrowiony. Być może poszedł szukać trzech, z którymi pójdzie po następnego paralityka? Metody są ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest „aby dać się formować samemu Jezusowi”.

Uczestnicy Szkoły Animatora w „Studni” wysłuchali prelekcji formacyjnych: „Wizja, formacja i duszpasterstwo”, „Formacja ludzka w posłudze animatora”, „Rola świeckich w Kościele”. Zajęcia poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Był też czas na agapę.

Kolejne spotkanie Szkoły Animatora odbędzie się 13 stycznia 2024 roku, a zajęcia poprowadzi biblista ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski.

Do udziału w zajęciach Szkoły Animatora w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku zapisało się 35 osób. Są to młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą pomagać księżom w parafiach w przygotowaniu młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zajęcia w Szkole Animatora będą odbywały się raz w miesiącu, do czerwca 2024 roku.