Remont dachów kościoła i klasztoru na historycznym wzgórzu Loret w Sierpcu

Nowe dachy na kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztorze sióstr benedyktynek – taki będzie efekt remontów, jakie prowadzone są w Sierpcu na historycznym wzgórzu Loret. Inwestycje mają potrwać 5 miesięcy, realizowane są w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Pozyskane na nie środki, to około 1 mln zł.

Sierpc.jpg

Trwające remonty obu dachów: na kościele i na klasztorze, to niezbędne inwestycje, dotyczące XVI-wiecznego kościoła (był wielokrotnie przerabiany i remontowany) i XVIII-wiecznego klasztoru.

Remont pokrycia dachowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sierpcu (kościół parafii pw. św. Benedykta) przy klasztorze Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu, współfinansowany jest z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład” (edycja I). O przyznanie środków na remont, zgodnie z procedurami, wnioskował powiat sierpecki.

Otrzymane dofinansowanie, stanowiące 98% wartości kosztorysowych inwestycji, to 780 976,04 zł. Pozostałe 2%, to wkład własny Opactwa. Wyłonionym w przetargu wykonawcą jest firma PHB „Tyliński” z Leszna. Podpisana umowa opiewa na kwotę brutto: 597 780,00 zł.

Dach wyremontowany zostanie również na budynku klasztoru Opactwa Sióstr Benedyktynek. Przedsięwzięcie to również współfinansowane jest z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład” (edycja 2). Otrzymane dofinansowanie w wysokości 490 000 zł, stanowi 98% wartości kosztorysowych. Pozostałe 2 %, czyli 10 000 zł, to wkład własny Opactwa.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą jest firma Energy Gym Mariusz Mazurowski z Sierpca. Zawarta umowa opiewa na kwotę brutto 393 204,14 zł. Nadzór nad obydwoma przedsięwzięciami sprawuje inspektor nadzoru Tomasz Prątnicki. Oba remonty mają potrwać 5 miesięcy.
***
Siostry benedyktynki zostały sprowadzone do Sierpca z Chełmna w r. 1625 i osadzone przy istniejącym już kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół został postawiony na miejscu, w którym według tradycji w 1483 r. objawiła się Matka Boża. Dokumenty wizytacyjne dowodzą, że obecność figury w ołtarzu głównym wiąże się właśnie z tym wydarzeniem. Na ich podstawie sierpczanin ks. Łukasz Paprocki w 1652 r. wydał książkę, która stanowi najważniejszy dokument opisujący dzieje wciąż trwającego kultu Matki Bożej Sierpeckiej.

Staraniem Zofii Potulickiej, podkomorzyny poznańskiej wybudowano dla sióstr benedyktynek klasztor. Na jego wyposażenie szlachcianka oddała swoje dobra: połowę miasta Sierpca z przyległymi wioskami. Po kasacie klasztoru w 1892 r. i przeniesieniu zakonnic do Łomży, w budynku klasztornym do r. 1945 mieściło się więzienie. W 1947 r. ponownie osiedliły się siostry benedyktynki, repatriowane z Nieświeża.

14 września 1981 r. biskup Bogdan Sikorski za zgodą zgromadzenia erygował przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafię pw. św. Benedykta. Kościół jest diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Klasztor w Sierpcu przejął tradycję niektórych średniowiecznych klasztorów francuskich wyboru na ksienię Matki Bożej.