Publikacja o działalności ustawodawczej bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego

„Działalność ustawodawcza abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego biskupa płockiego (1908-1941)” – to tytuł publikacji dr. Witolda J. Wybulta, która ukazała się nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego w Płocku. Pasterz Kościoła płockiego zginął śmiercią męczeńską w obozie niemieckim w Działdowie prawdopodobnie 28 maja 1941 roku: - Arcybiskup Nowowiejski był długoletnim rządcą diecezji płockiej, ale działał też społecznie, charytatywnie i naukowo – zaznaczył autor publikacji.

301 540 OKLADKA Wybult

Publikacja pt. „Działalność ustawodawcza abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, Biskupa Płockiego (1908-1941)” autorstwa dr. Witolda J. Wybulta prezentuje dostępne akty normatywne biskupa płockiego. Ukazuje jego aktywność legislacyjną, która przypadła na okres głębokich przemian społecznych, gospodarczych i politycznych, jakie zachodziły w Polsce w pierwszej połowie XX wieku, aż do wybuchu II wojny światowej. Poza ustawodawstwem, przedstawia wybrane wskazania pastoralne abp. Nowowiejskiego, zamieszczane w jego listach, orędziach i pismach kierowanych do diecezjan.

- Biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski (w latach 1908-1941) był długoletnim rządcą diecezji. Rozwinął bogatą działalność pasterską, wywierając znaczący wpływ na życie zarówno duchowieństwa, jak i wiernych świeckich. Był „opatrznościowym mężem Bożym” diecezji w trudnych historycznie czasach. Aktywność Nowowiejskiego była niezwykle rozległa i bogata, obejmowała bowiem, poza biskupią posługą nauczania, uświęcania i rządzenia, również działalność społeczno-charytatywną, a także znaczącą pracę naukową - był wybitnym liturgistą – podkreślił dr Witold J. Wybult.

Biskup płocki Antoni J. Nowowiejski (1858-1941) był jedną z czołowych postaci Episkopatu Polski pierwszej połowy dwudziestego stulecia, a od 1931 roku arcybiskupem tytularnym. W 1999 roku został przez papież Jana Pawła II ogłoszony błogosławionym (w procesie beatyfikacyjnym 108. sług Bożych) - jako męczennik drugiej wojny światowej. W jego bogatej i rozległej działalności pasterskiej znaczące miejsce zajmuje ustawodawstwo, pochodzące zarówno z okresu poprzedzającego promulgację Kodeksu Prawa Kanonicznego (1917), jak i z okresu późniejszego. 

Nowa publikacja ma na celu zaprezentowanie całokształtu legislacji (obejmującej m.in. dwa synody diecezjalne: z 1927 i 1938 r.) zasłużonego pasterza jednej z najstarszych diecezji polskich. Po ukazaniu stanu diecezji płockiej w okresie obejmowania rządów przez bp. A.J. Nowowiejskiego zostały omówione wydane przez niego akty normatywne dotyczące posługi nauczania, posługi uświęcania, funkcjonowania urzędów i instytucji centralnych diecezji, dyscypliny duchowieństwa i zakonów, organizacji, stowarzyszeń i bractw wiernych świeckich oraz spraw majątkowych diecezji. 

Autor – kanonista wykazał, że działalność ustawodawcza błogosławionego Arcybiskupa obejmuje zarówno okres przedkodeksowy (1908-1917), jak i pokodeksowy (1917-1941). Niezależnie od tytułów (nomenklatury) nadanych przez ustawodawcę diecezjalnego poszczególnym dokumentom, chodzi – w każdym przypadku – o akty normatywne. Dotyczą one: posługi nauczania, posługi uświęcania, funkcjonowania urzędów i instytucji centralnych diecezji, dyscypliny duchowieństwa i zakonów, organizacji, stowarzyszeń i bractw wiernych świeckich oraz spraw majątkowych diecezji. 

W książce umieszczono też zdjęcia bł. abp. Nowowiejskiego, jego herb z katedry płockiej czy zdjęcia dekretów erekcyjnych.  

Autorem publikacji jest dr Witold J. Wybult (ur. 1979), doktor nauk społecznych w zakresie prawa kanonicznego. Jest sędzią audytorem w Sądzie Biskupim w Płocku, diecezjalnym doradcą życia rodzinnego w wydziale ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku, prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, członkiem Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Katolickich i Wyznaniowych, członkiem Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń, sędzią ławnikiem w Sądzie Okręgowym w Płocku, wykładowcą na Wydziale Nauk Społecznych Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. 

Dr Witold J. Wybult od wielu lat podejmuje różnorodne formy działalności społecznej (m.in. jest prezesem Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”). Opublikował kilkanaście prac naukowych i popularno-naukowych.

„Działalność ustawodawcza abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego Biskupa Płockiego (1908-1941)”, Witold, J. Wybult, Płock 2022.