PSS „Zgoda” dziękowała podczas Eucharystii za 150-lecie działalności

O tym, że jedynie budowanie na wartościach jest trwałe i przynosi efekty, powiedział ks. biskup Mirosław Milewski z okazji 150-lecia „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Zgoda” w Płocku. Z tej okazji 2 maja br. przewodniczył dziękczynnej Eucharystii w bazylice katedralnej płockiej. Była ona transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej, także na kanale You Tube.

Pss.jpg

Bp Mirosław Milewski wyraził wdzięczność że, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda” dziękuje Bogu za 150-lecie działalności podczas Eucharystii. W ciągu minionych lat owocnie i gorliwie pracowała na rzecz dobra wspólnego. Poza tym „półtora wieku nieprzerwanej działalności, to nie lada wyczyn”.

- Przetrwaliście dziejowe burze i udało wam się zbudować solidną firmę, dlatego dziś możecie szczycić się tym, że jesteście jedną z trzech najstarszych Spółdzielni Spożywców w Polsce. Nigdy nie brakuje wam klientów, wasz chleb może pochwalić się certyfikatem jakości produktu „Doceń polskie”. W waszych sklepach nie brakuje tego, co ludziom najbardziej do życia potrzebne i są to najczęściej polskie produkty - zaznaczył biskup.

Podkreślił, że sklepy „Zgody” trwale wpisały się w tkankę miasta. W ciągu minionych lat wypracowała sobie ona silną pozycję na lokalnym rynku: - Jak ważna jest to działalność, przekonujemy się w ostatnich tygodniach, gdy polskie społeczeństwo egzystuje w czasie stanie epidemii. Każdego dnia udowadniacie nam, że w stu procentach realizujecie swoją misję, którą jest zaopatrywanie mieszkańców Płocka i okolic w wysokiej jakości artykuły spożywcze i przemysłowe pierwszej potrzeby – wymienił biskup.

Podziękował także za aktywną działalność społeczną i wspieranie potrzebujących w różnych okresach dziejowych, także i współcześnie. Nie odmawiają pomocy różnym instytucjom, które działają na rzecz dzieci czy osób najsłabszych w społeczeństwie. Chętnie wpierają różne akcje charytatywne, zarówno w ciągu roku jak i przy okazji świat kościelnych. Są spółką, na którą „w potrzebie zawsze można liczyć”.

- „Zgoda” jest firmą świecką. Wydaje się jednak, że śmiało można odnieść do niej słowa Jezusa o tym, że jeśli się zbuduje dom na skale, to będzie on trwały. Jeśli zbuduje się go na wartościach, na wierze, na przykazaniach, wtedy nie runie, choćby wydawało się po ludzku, że pewnych sytuacji przetrwać nie można. Wy przetrwaliście, i to z sukcesem, bo macie mocne fundamenty – zaakcentował hierarcha.

Życzył też uczestnikom Eucharystii, aby myślenie spółdzielcze, myślenie solidarnościowe, było ważnym spoiwem tej budowli. Powiedział też, by w działalności kierowali się dekalogiem, aby przemieniali świat w duchu wartości chrześcijańskich oraz byli najpierw zorientowani na człowieka, a dopiero później na zysk. Poza tym życzył, aby „suchą stopą” przetrwali skutki pandemii i nadciagający kryzys gospodarczy.

Eucharystia z katedry była transmitowana w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej oraz w Internecie na jego kanale TV.

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda” w Płocku jest jedną z trzech najstarszych Spółdzielni Spożywców w Polsce, działa nieprzerwanie od 1870 r. Pierwszym prezesem był Gustaw Fogel. W 1928 r. zbudowała pierwszą w mieście nowoczesną piekarnię mechaniczną (działała do 2011 r.). Po wojnie „Zgoda” musiała przekazać na rzecz sektora państwowego kilkanaście sklepów oraz część usługową. W 1983 r. ponownie odzyskała samodzielność. Obecnie posiada 26 sklepów, które oferują artykuły spożywcze i chemię gospodarczą. „Zgoda” produkuje pieczywo, które cieszy się wśród mieszkańców Płocka uznaniem ze względu na wysokie walory smakowe, osiągane dzięki tradycyjnym technologiom. Od półtora wieku historia spółdzielni nierozerwalnie splata się z losem miejscowej społeczności i jest świadectwem zachowania tożsamości, mimo różnych przeciwieństw dziejowych. Prezesem zarządu spółki jest Krzysztof Chojnacki.