Przyszli proboszczowie wzięli udział w kursie przygotowawczym

Współczesne wyzwania duszpasterskie, zatrudnianie pracowników, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, ochrona danych osobowych czy konserwacja zabytków – to niektóre zagadnienia jakie księża z diecezji płockiej poznali podczas kursu dla przyszłych proboszczów. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o odbyciu kursu: - Świat ewangelizuje nas przez trudności – powiedział do księży biskup Szymon Stułkowski.

IMG 5384

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszom św. podczas trwania kursu proboszczowskiego. Zaznaczył, że przed księżmi jest perspektywa odpowiedzialności za parafię. Przygotowują się  do roli pasterza wspólnoty parafialnej: - Liczę na waszą współpracę, bo biskup bez kapłanów jest jak przynajmniej bez jednej ręki – powiedział duchowny.

Poprosił kapłanów, aby uważali na siebie, troszczyli się o swoją relację z Panem Bogiem i o swoją relację z ludźmi, a także by „potrafili stawiać sobie wymagania”. Gdy dobrze zatroszczą się o siebie i o swoje zbawienie, wtedy lepiej zatroszczą się o tych, których Pan Bóg im daje.

- Modlę się, żebyście potrafili wspólnie służyć Panu Bogu i w każdym człowieku widzieli dzieło Stwórcy, nawet jeśli ten człowiek patrzy na nas nieżyczliwie czy obrzuca obelgami. Trochę nas ten świat ewangelizuje, stawia do pionu, żebyśmy jeszcze bardziej byli przy Chrystusie i jeszcze bardziej przy ludziach – podkreślił biskup płocki.

Program kilkudniowego kursu proboszczowskiego był bardzo bogaty. Księżą zapoznali się między innymi z zagadnieniami związanymi z posługą duszpasterską w różnych wymiarach, jak choćby współpracą z osobami świeckimi w duszpasterstwie (katechistą, lektorem, akolitą), przygotowaniem do wczesnej Komunii św., współpracą z Parafialną Radą Duszpasterską, nowymi formami pracy z dziećmi i młodzieżą.

Zwrócono uwagę na konieczność poprawnego sprawowania liturgii: - Sprawowanie liturgii jest podstawowym zadaniem proboszcza, dlatego trzeba dbać, by była sprawowana poprawnie i pięknie. Przez liturgię parafianie spotykają się z Panem Bogiem, słuchają i rozważają słowo Boże, doświadczają działania Boga przez sakramenty. Warto systematycznie czytać „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego”, aby liturgię sprawować dokładnie tak, jak Kościół ustalił i wymaga - zaznaczył ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Ponadto księża – praktycy podzielili się z przyszłymi proboszczami swoją wiedzą na przykład na temat działalności ewangelizacyjnej w internecie, przygotowaniem młodzieży do sakramentu bierzmowania, formami pomocy misjom czy działalnością charytatywną w parafii.

Z kolei ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej przypomniał o ministerialnych zmianach w organizacji lekcji religii w szkole: od nowego roku szkolnego religia przestaje być wliczana do średniej ocen: - Obecnie wielu katechetów odchodzi na emerytury. Proboszcz jest odpowiedzialny za katechezę w parafii, dlatego warto szukać nowych kandydatów do pracy katechetycznej i kierować ich na studia, najczęściej chodzi o studia podyplomowe, a kandydatami są osoby pracujące już w edukacji – przekazał prelegent.

Księża poznali także zagadnienia związane z odpowiedzialnością proboszcza za ochronę dzieci i młodzieży w parafii - w związku z tzw. „ustawą Kamilka”. Z zainteresowaniem wysłuchali również wykładu lekarza zajmującego się medycyną pracy o chorobach zawodowych oraz o profilaktyce zdrowotnej.

Osobny rozdział stanowiła problematyka dotycząca administracji parafią, jak choćby zatrudnienie pracowników, zawieranie umów, administracja cmentarzem, bezpieczeństwo budynków i ludzi, ubezpieczenia. Specjalista od konserwacji zabytków opowiedział o wymogach związanych z prowadzeniem prac w obiektach zabytkowych, jakimi często są kościoły oraz ich wyposażenie.

W programie wykładów znalazły się także sprawy dotyczące zatrudniania pracowników, administracji cmentarza, pozyskiwania funduszy zewnętrznych, wymogów BHP podczas remontów, prowadzenia kancelarii parafialnej czy ochrony danych osobowych.

Poza tym poruszone zostały sprawy związane z formacją stałą księży, na przykład osobistym rozwojem intelektualny i duchowym. Uczestnikom kursu towarzyszyli biskupi: płocki Szymon Stułkowski i pomocniczy Mirosław Milewski.

Na zakończenie kursu proboszczowskiego w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku (w dniach 24-27 czerwca 2024 r.) każdy uczestnik (około czterdziestu) otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w wykładach.