Sosnowy krzyż morowy, mający 5 m wysokości, ustawiono w sąsiedztwie obecnego kościoła parafialnego, w miejscu, gdzie kiedyś stała świątynia parafialna. Krzyż ma dwa ramiona poziome: krótsze ramię mierzy 1,70 m, a dłuższe 2,30 m. Na krzyżu znajduje się napis: „Od moru, ognia, wojny zachowaj nas Pani” i rok 2020.
Umieszczono na nim też tabliczkę z modlitwą do św. Rocha – patrona ratującego ludzi w czasach zarazy. Drewno na krzyż podarował parafianin Dariusz Rzeczkowski, natomiast napisy powstały dzięki pracownikom stolarni państwa Getka z Sońska.
Inspiracją do postawienia krzyża dla proboszcza parafii ks. kan. Krzysztofa Jaroszewskiego był stan pandemii, a także zachęta bp. Piotra Libery, aby wierni mogli się przy takich krzyżach modlić w trudnych czasach.
Duszpasterz przypomina, że w latach 1854-1855 w okolicy Sońska trwała epidemia cholery, zachowało się jeszcze cmentarzysko z tamtych czasów. Tym bardziej warto było podjąć duchowe kroki, aby współcześni ustrzegli się tragicznej pandemii: - Parafianie zatrzymują się przy krzyżu morowym, odmawiają modlitwę do św. Rocha. Niech ten krzyż broni, ostrzega i pozostanie znakiem do potomnych – dodaje ks. proboszcz.
W diecezji płockiej krzyże morowe stanęły także przy domu biskupa płockiego Piotra Libery oraz w parafiach: Proboszczewice, Baboszewo, św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, Szreńsk.