Publikacja pt. „Dyscyplina rozumu i uczciwość serca. Ks. Ireneusza Mroczkowskiego (1949-2020) sposób uprawiania teologii moralnej” pod red. prof. dr. hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap. i ks. dr. Wojciecha Kućki, została wydana przez Towarzystwo Naukowe KUL w roku 2020. Jej promocja miała odbyć się za życia jubilata, ale zmarł on nagle 17 sierpnia 2020 roku. Potem kolejna fala pandemii uniemożliwiła promocję księgi, zaplanowanej w Płocku na jesień 2020 roku.
Tegorocznemu, jesiennemu spotkanie promocyjnemu nadano charakter wspomnieniowy. Odbyło się ono w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego. Uczestniczyły w nim osoby, które przez wiele lat znały i współpracowały z płockim teologiem. Ks. kan. prof. dr hab. Michał M. Grzybowski zwrócił uwagę na rzeczy, które ks. Mroczkowski wyniósł z domu rodzinnego np. szacunek do rodziców, przywiązanie do domu rodzinnego, w którym bardzo ważna była wiara i były wartości chrześcijańskie. Będąc profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, ksiądz Mroczkowski wychowywał i wykształcił wiele roczników księży.
Ks. kan. dr Tadeusz Kozłowski, były wicerektor seminarium, wspominał swoją współpracę z rektorem ks. Mroczkowskim. Stwierdził, że „znajdował on bliskich ludzi w każdym środowisku”, był zaangażowany w spotkania rektorów środowiska płockiego, a wzajemne kontakty ułatwiała „prostota, serdeczność, życzliwość”.
Natomiast ks. prał. prof. UMK dr hab. Daniel Brzeziński opowiedział o pracy ks. Mroczkowskiego w Sekcji Dialogu Towarzystwa Naukowego Płockiego: - Ksiądz profesor Mroczkowski był inicjatorem i przewodniczącym tej sekcji od 2014 r., autorem „Kodeksu etyczny pracownika naukowego”. Zawsze szukał dialogu między wiarą a nauką, między fides et ratio. Ten człowiek wielkiego formatu i rzetelny naukowiec odznaczał się dynamiką w działaniu. Podczas spotkań sekcji podejmowano tematy aktualne, czasem kontrowersyjne, a towarzyszyły im ożywione dyskusje panelowe - relacjonował wiceprezes TNP.
Księgę jubileuszową, dedykowaną ks. prof. Mroczkowskiemu, zaprezentował ks. dr Wojciech Kućko, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku: - Ponad pół wieku pobytu księdza profesora w Płocku było nieustannym zaproszeniem kierowanym do ludzi o odczytanie właściwego miejsca w świecie, w którym powinna być także przestrzeń dla Boga - uważał teolog moralista.
Poświęcona mu publikacja składa się z trzech części: poświęconej osobie profesora, jego twórczości, teksty zaofiarowane. Stworzyło ją około 30 autorów (12 z diecezji płockiej). Zawarto w niej bibliografię autora: 278 publikacji, w tym książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych. Ks. Mroczkowski był promotorem 4 prac doktorskich, 156 prac magisterskich. Recenzował dorobek do honoris causa ks. prof. Stanisława Olejnika (PWT Wrocław 2007) oraz dr Wandy Półtawskiej (KUL 2008); był recenzentem 4 nominacji profesorskich, 7 prac habilitacyjnych, 20 prac doktorskich.
Ks. Wojciech Kućko powiedział, że w przedstawionej charakterystyce drogi ideowej Profesora z Płocka wskazano cztery wymiary jego wrażliwości: ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Potrafił on w swojej pracy badawczej, dydaktycznej i wychowawczej „zmagać się o zachowanie pamięci o przeszłości, o osobach i wydarzeniach, ucząc tego także innych”. Pełna empatii postawa ks. Ireneusza Mroczkowskiego, otwartego na dialog i spotkanie, „owocowała syntezą wierności i odwagi myślenia w działaniu”.
- Swój ostatni blog na stronie diecezji płockiej z dnia 7 sierpnia 2020 roku, poświęcony językowi łacińskiemu w polskiej szkole, ks. Mroczkowski zakończył słowami: „Salve, Magister!” Liczny udział jego wychowanków-kapłanów, studentów i znajomych z Płocka w uroczystościach pogrzebowych był okazją do wypowiedzenia Teologowi z Płocka tych właśnie słów: Salve, Magister! – zakończył współredaktor jubileuszowej publikacji.
Ks. Mroczkowski zmarł nagle 17 sierpnia 2020 roku, w swoim domu rodzinnym w Gardziołkach - Borutach, położonych 140 km od Płocka. W niedziele często sprawował Msze św. w rodzinnej parafii Rzewnie. Tak oto, reasumował dr hab. Leszek Zygner, prof. Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie - „księga pamiątkowa stała się księgą pamięci”.