Bp Piotr Libera podczas pobytu w parafii św. Michała Archanioła w Kucicach przypomniał znaną modlitwę do tego świętego – prośbę o ochronę przed działaniem szatana. Modlitwa ta została ułożona w 1884 r. przez papieża Leona XIII. Dziś zna ją cały świat.
- Czas, który został nam dany, jest czasem wielkiego zmagania o wiarę, o prawdę, o ponowne oczyszczenie i umocnienie Kościoła Chrystusowego. Potrzeba ponownie uciekać się do środków, które Kościół nazywa „ubogimi”, a które są prawdziwą mocą uczniów Jezusa: do modlitwy, do ofiary, do odkrycia piękna służby we wzajemnym wsparciu w dźwiganiu brzemienia codzienności - zaznaczył biskup płocki.
Dodał, że te „ubogie” środki pozwalają „zwyciężyć świat”, pozwalają odmieniać codzienność, przemieniać ją czynami wiary, nadziei i miłości. Modlitwa, ofiara i służba sprawiają, że ludzie Boga czynią czas i świat wokół siebie naprawdę lepszym i piękniejszym. Biskup podziękował też za troskę o świątynię, która jest „sercem parafii”.
- Dzięki ludziom mądrym i pełnym Ducha, ludziom cieszącym się dobrą sławą, prawda Ewangelii może jaśnieć pełnym blaskiem. Nie ma też większego zła niż to, kiedy życie zaprzecza głoszonym z ambony ideałom. Dlatego Kościół potrzebuje dziś na nowo, potrzebuje bardzo swoistej brygady „komandosów Prawdy”, ludzi czynu świadczących życiem bardziej niż przemówieniami o mocy Dobrej Nowiny – powiedział kaznodzieja.
Zdaniem bp. Libery słowo i czyn idą razem i razem dają świadectwo miłości. Samo działanie nie wystarczy, zwłaszcza gdyby wpadło się w pułapkę, którą papież Franciszek lubi nazywać „herezją aktywizmu”. Samo działanie mogłoby prowadzić do popadnięcia w samouwielbienie, gdyby wszystko dobrze wychodziło. Jeszcze groźniejsze byłoby zapomnienie o tym, co jest w ogóle istotą podejmowanych działań: - Wszystko, co robimy, czym żyjemy – to przecież dla Chrystusa i z miłości ku Niemu. I biada nam, gdybyśmy o tym zapomnieli – przestrzegł hierarcha.
W czasie Mszy św. ordynariusz diecezji płockiej dokonał poświęcenia odrestaurowanych ołtarzy: głównego, dwóch bocznych oraz ambony.
Wczesnobarokowy ołtarz główny pochodzi z połowy XVII wieku, w centrum znajduje się obraz przedstawiający koronację Matki Bożej. Ołtarz boczny św. Jana Chrzciciela, wraz z obrazami św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Biskupa oraz z dekoracją snycerską, pochodzi z pierwszego ćwierćwiecza XVIII wieku. Drugi z ołtarzy – boczny św. Antoniego Padewskiego, wraz z obrazami św. Antoniego Padewskiego, Chrystusa Ukrzyżowanego i dekoracją snycerską z pierwszego ćwierćwiecza XVIII wieku, również pochodzi z XVIII wieku. Natomiast ambona powstała na początku XVII wieku. Znajdują się na niej obrazy trzech ewangelistów.
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Kucicach znajduje się w diecezji płockiej w dekanacie płońskim południowym. Terytorium parafii obejmuje wsie Kucice i Nowe Kucice. Parafia została erygowana pod koniec XIV wieku. Pierwsze informacje źródłowe o parafii pochodzą z końca XV wieku. Administratorem parafii od 2011 roku jest ks. kan. Tadeusz Milczarski.
Pierwszy kościół parafialny został zbudowany w 1598. Obecną świątynię ukończono w 1783 roku. Jest to budowla drewniana, orientowana, salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium. Zbudowana jest na planie ośmiokąta, z dachem gontowym, wielospadowym, z ośmioboczną wieżyczką. Ołtarz główny barokowy pochodzi z XVII wieku, ołtarze boczne barokowe - z XVIII wieku, ambona, chrzcielnica i kropielnica o cechach późnorenesansowych pochodzą z XVI-XVII wieku.