Płocki chór Pueri Cantores koncertował w bazylice w Fatimie

Płock chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej koncertował w Bazylice Trójcy Przenajświętszej w Fatimie. Koncert odbył się w ramach tournée chórzystów po Portugalii. Młodzi artyści śpiewali podczas Mszy świętych, a w czasie koncertów wykonywali utwory sakralne.

Fot. Portugalia 2

Płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses podczas trasy koncertowej po Portugalii dawał koncerty polskiej muzyki sakralnej oraz brał czynny udział w Mszach świętych między innymi w kościele św. Antoniego w Porto oraz w katedrach w Porto, Bradze, Coimbrze i Lizbonie.

Na mapie ich trasy koncertowej znalazła się też Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Fatimie (port. Igreja da Santíssima Trindade). Została ona zbudowana w latach 2004-2007 za pieniądze pochodzące wyłącznie z ofiar pielgrzymów. Znajduje się na 4. miejscu wśród największych kościołów świata.

Ciekawostką jest to, że 9 marca 2004 roku papież Jan Paweł II pobłogosławił i ofiarował pod budowę pierwszy kamień pod budowę kościoła - fragment marmurowego grobu św. Piotra, nad którym wznosi się bazylika św. Piotra na Watykanie. Był to gest symboliczny, ponieważ fragment ów został później wystawiony na widok publiczny dla pielgrzymów.

Bazylikę fatimską codziennie odwiedzają tłumy wiernych z całego świata, którzy przyjeżdżają do miejsca Objawień Maryjnych z okresu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Świadkami objawień była trójka dzieci: Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos. Podczas objawień fatimskich miał miejsce tzw. Cud Słońca, który oglądało około 60 tysięcy osób, potwierdzający prawdziwość objawień. Objawienia te zostały uznane przez Kościół za autentyczne w 1930 roku.

Występ w taki wyjątkowym miejscu, jakim jest bazylika fatimska, był dla chórzystów z Płocka wyjątkową nobilitacją.


Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses działa od 26 lat, z inicjatywy Anny i Wiktora Bramskich, którzy przyjechali do Płocka z Łotwy. Chór powstał w 1998 roku jako chór chłopięcy, zaś w 2006 roku dołączył do niego zespół dziewczęcy. Obecnie chór liczy ponad stu członków, pracuje w trzech grupach wiekowych, działa jako instytucja kultury miasta Płocka.

Chór ma za sobą liczne trasy koncertowe, uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Chórzyści występowali m.in. w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim w Warszawie, Bazylice Narodów w Waszyngtonie, Bazylice św. Piotra w Rzymie, katedrze La Sagrada Familia w Barcelonie. Koncertowali też w Pekinie, Tokio, Kijowie czy Bangkoku. Zdobyli ponad 100 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. w Bratysławie, Rzymie, Lizbonie i Singapurze.

Chórzyści mają za sobą występ przed papieżem Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii, w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej. Czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym i religijnym miasta Płocka i Polski, biorą udział w festiwalach chóralnych, podczas których mogą zweryfikować swoje umiejętności. Zdobyli wiele nagród podczas konkursów na świecie, często zajmują tam pierwsze miejsca oraz Grand Prix. Nagrali siedemnaście płyt.