Płock upamiętni 33. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. W 33. rocznicę tego historycznego wydarzenia 7 czerwca biskup płocki Szymon Stułkowski będzie przewodniczył Mszy św. w Zakładzie Karnym, który odwiedził Papież. Płocczanie spotkają się tego samego dnia na Placu Celebry Papieskiej, gdzie wspólną modlitwą podziękują Bogu za tę wyjątkową wizytę.

Papiez-blog.jpg

W piątek 7 czerwca 2024 r., w 33. rocznicę historycznego wydarzenia, biskup płocki Szymon Stułkowski będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 10.00 i wygłosi homilię w kaplicy Zakładu Karnego, w którym Papież spotkał się z osadzonymi. Płocczanie natomiast spotkają się tego samego dnia o godz. 17.00 na Placu Celebry Papieskiej, gdzie wspólną modlitwą podziękują Bogu za wizytę papieską i jej owoce.

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”, w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. Ojciec święty przypomniał wówczas Polakom treść Dekalogu, rozważał dziesiąte przykazanie Boże: „Ani żadnej rzeczy, która jego jest”.

W 1991 roku w Płocku obchodzono 60. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej (22 lutego 1931 roku), 50. rocznicę męczeńskiej śmierci biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (zginęli w 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie, beatyfikowani w roku 1999), kończył się też 42. synod diecezjalny.

W Płocku Papież przewodniczył Eucharystii na placu, który obecnie nosi nazwę Placu Celebry Papieskiej (w sąsiedztwie Orlen Areny i stadionu „Wisły”), z udziałem około 200 tysięcy wiernych. Eucharystia z Janem Pawłem II była pierwszą transmisją Katolickiego Radia Płock - pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce po transformacji ustrojowej (obecnie - Katolickie Radio Diecezji Płockiej).

W Płocku Ojciec święty powiedział m.in. „Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu «uczciwość»: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju”.

W czasie pielgrzymki Papież pobłogosławił pomnik wówczas sługi Bożego abp. A.J. Nowowiejskiego (beatyfikowanego w 1999 roku), spotkał się z osadzonymi na dziedzińcu Zakładu Karnego - było to jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez Papieża. Jan Paweł II zwrócił się do osadzonych słowami: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej świętym. Dlatego jestem tu dziś z wami, a poprzez was z tymi wszystkimi, którzy dzielą wasz los”.

Potem w bazylice katedralnej Jan Paweł II przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu, podczas którego zamknięto 42. synod diecezji płockiej. Wieczorem rozmawiał z wiernymi z dwóch okien w domu biskupim.

Na zakończenie wizyty Papież podziękował płocczanom za „serdeczne spotkanie”: „Niech ten Płock, który tak głęboko wrósł w dzieje Polski, w dzieje Kościoła, nadal wzrasta i nadal pozwala rosnąć całej wielkiej wspólnocie naszej Ojczyzny. Niech wnosi do wspólnoty naszej Ojczyzny to wielki dobro, które ma do wniesienia, które należy do jego przyszłości i do jego współczesności”.

Na terenie Płocka znajduje się kilka miejsc, upamiętniających pielgrzymkę z 1991 roku, między innymi 1 maja 1994 r. na Wzgórzu Tumskim przy katedrze stanął pomnik Jana Pawła II, wykonany z brązu, o wysokości 3,90 m. Autorem pomnika jest Gustaw Zemła, wybitny rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomnik ustawiono na sześciokątnym cokole, jego autorem z kolei jest Jacek Uchman z Piławy Górnej koło Wałbrzycha.

Monument ukazuje postać Papieża stojącego z uniesioną ręką w geście błogosławieństwa, natomiast część dolna przedstawia skałę. Stanowi to nawiązanie do słów Pana Jezusa: „Ty jesteś Piotrem, Opoką, na której zbuduję Mój Kościół”. Na ornacie Papieża umieszczono postać Jezusa Miłosiernego. Na jednej z płaszczyzn cokołu widnieje napis: „Pozdrawiam całe Mazowsze” i data 7 VI 1991. Pod pomnikiem złożono uroczysty akt benedykcji, podpisany przez fundatorów.

21 czerwca 2020 roku na domu biskupim przy Placu Narutowicza 10, w którym mieszkał Ojciec święty i z którego rozmawiał z wiernymi przez dwa okna, odsłonięto trójwymiarową mozaikę z wizerunkiem Jana Pawła II, z okazji 100. rocznicy urodzin i chrztu św. Jana Pawła II oraz 29. rocznicy jego wizyty w Płocku.

Autorem mozaiki jest Lubosz Karwat z Tuchowa koło Tarnowa. „Okno papieskie” ma wymiary 192 cm na 125 cm. Przedstawia Jana Pawła II w geście błogosławieństwa, z herbem papieskim u góry i hasłem pielgrzymki „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Artysta wykonał mozaikę głównie z kamieni naturalnych.

Mszę św. z Papieżem przypomina także pomnik na Placu Celebry odsłonięty 6 czerwca 2021 roku. Jest to krzyż z brązu z płaskorzeźbą Jezusa Miłosiernego, łącznie mierzy on ponad 5 metrów. Nawiązuje w formie do projektu ołtarza papieskiego z 1991 roku - w Płocku św. s. Faustyna Kowalska 22 lutego 1931 roku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Obiekt został zaprojektowany i wyrzeźbiony przez prof. Stanisława Słoninę z Podkowy Leśnej.