W Światowym Dniu Chorego 11 lutego br. w diecezji płockiej rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która została ogłoszona błogosławioną w 2018 roku.
Mszy św. inaugurującej to wydarzenie 11 lutego w katedrze o godz. 18:00 przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera, wygłosi też homilię. W Mszy św. wezmą udział przedstawiciele placówek służby zdrowia, znajdujących się na terenie diecezji płockiej, samorząd pielęgniarski, poczty sztandarowe szpitali. Po Mszy św. spotkanie z przedstawicielami służby zdrowia pt. „Rodzina wobec chorego” poprowadzi redaktor Bogdan Wolny.
Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej po Polsce jest organizowana przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. W diecezji płockiej koordynuje ją ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki, personel szpitalny, a także osoby chore będą mogły modlić się przy relikwiach w kaplicach szpitalnych, hospicjach, domach pomocy społecznej. Harmonogram tych miejsc dostępny jest na stronie internetowej diecezji płockiej.
***
Hanna Helena Chrzanowska (1902-1973) była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była redaktor naczelną czasopisma „Pielęgniarka Polska” i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Urodziła się w 1902 roku w Warszawie. W 1920 roku ukończyła z odznaczeniem Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa, potem wyjechała na stypendium do Francji i Belgii. Po powrocie w latach 1926-1929 pracowała w charakterze instruktorki w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Kilka lat później w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych uczestniczyła w przygotowywaniu projektu ustawy o pielęgniarstwie, która ostatecznie została uchwalona w roku 1935. Miała udział w powołaniu Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. Od roku 1929 aż do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Pielęgniarka Polska”. Kiedy zaczęła się wojna, zgłosiła się w Krakowie do pracy w Polskim Komitecie Opiekuńczym, gdzie zajmowała się osieroconymi dziećmi, uchodźcami oraz więźniami.
Po wojnie pracowała jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej, potem prowadziła zajęcia w Szkole Instruktorek Pielęgniarstwa w Warszawie, natomiast w 1957 roku została dyrektorem Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Kiedy placówka ta została zlikwidowana, Chrzanowska przeszła na wcześniejszą emeryturę, nadal jednak uczestniczyła w pracach Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Opracowała podręcznik „Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej”. Postanowiła zorganizować opartą o struktury kościelne i niezależną od państwa pomoc pielęgniarską w Polsce, w czym znalazła wsparcie ks. Karola Wojtyły. W Krakowie i na terenie archidiecezji udało jej się utworzyć placówki pielęgniarstwa parafialnego. Rozwijając tę działalność współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą. Paweł VI odznaczył ją medalem „Pro Ecclesia et Pontilice”. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. W 1995 roku Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych zwróciło się do kardynała Franciszka Macharskiego z prośbą o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego.
Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku. Wspominana jest w liturgii 28 kwietnia. Jest patronką wielu szkół i placówek o charakterze opiekuńczym. W 2007 roku powstała Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „AGAPE” im. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie. W kościele św. Mikołaja w Krakowie przy ul. Kopernika w każdą trzecią środę miesiąca sprawowana jest Msza św. o jej rychłą kanonizację.