Parafia Świętej Rodziny w Mławie obchodziła 20-lecie istnienia

- Musimy bronić dziedzictwa swojego chrztu, bronić tożsamości wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Niepokalanej, szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę – powiedział ks. biskup Piotr Libera 13 maja 2021 r. w parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie. Parafia ta obchodziła 20-lecie erygowania. Kościół parafialny nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej.

Mlawa_rodzina.jpg

Bp Piotr Libera w jubileuszowej mławskiej parafii przypomniał wiernym pierwsze objawienie Matki Bożej z Fatimy: 13 maja 1917 roku, kiedy to troje prostych pastuszków – św. Hiacynta, św. Franciszek i sługa Boża Łucja zobaczyli „Niewiastę obleczoną w słońce”. Cudowna Pani poprosiła o: odmawianie różańca, czynienie pokuty, modlit¬wę za dusze w czyśćcu cierpiące, wreszcie poświęcenie Jej Niepokalanemu Sercu Rosji i całego świata. Potem 13 października tego samego roku potwierdziła Swoją obecność przez „znak wirującego słońca”.

Biskup podkreślił, że sprawdziły się ówczesne zapowiedzi Niepokalanej: wielka i tragiczna rewolucja październikowa w Rosji, II wojna światowa, wizja białej sutanny zbroczonej krwią, czyli zamach na św. Jana Pawła II 13 maja 1981 roku, 40 lat temu; zamach na człowieka, który całe swoje życie wpisał w jedną dewizę: „Totus tuus…”- „Cały Twój, Maryjo!”.

Bp Libera zaznaczył też, że 25 marca 1984 roku św. Jan Paweł II w łączności z biskupami całego świata, dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Niepokalanej, a 8 grudnia 1991 roku nastąpiło rozwiązanie Związku Sowieckiego i zakończyła się era panowania „wielkiego smoka barwy ognia, który zmiatał trzecią część gwiazd nieba”.

Pasterz Kościoła płockiego uznał, że mławska rodzina parafialna ma prawo te wielkie daty zwycięstw Maryi dopisać do daty swojego powstania – 13 maja 2001 roku; że jest to parafia znaczona „wiarą i modlitwą, ofiarami i poświęceniem” proboszcza i parafian. Parafia ta od początku żyła objawieniami fatimskimi, dlatego Patronką kościoła została Matka Boża z Fatimy, wzywająca do nawrócenia i ostrzegająca ludzkość przed „smokiem”, czyli złem.

- Coraz groźniejsza staje się dzisiaj „apostazja sytego człowieka Zachodu”, który rezygnuje ze swojego szczytnego dziedzictwa chrześcijańskiego; który zamienia kościoły na supermarkety, sale koncertowe lub nawet meczety; który wstydzi się zewnętrznych oznak wiary; który miesza małżeństwo z grzesznymi relacjami homoseksualnymi; który nie chrzci swoich dzieci; który często nie ma już dzieci – wymienił hierarcha.

Dodał, że ten „syty człowiek Zachodu” boi się Polski, bo ta chce być w Europie, ale chce także bronić dziedzictwa swojego chrztu: - Chce bronić tożsamości, wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Niepokalanej, chce szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę. Gołym okiem widać, jak niewygodna jest dla wielu taka Polska. I jakie to bolesne, że taka Polska jest niewygodna również dla sporej liczby naszych rodaków – ubolewał bp Libera.

Zwrócił się też w modlitwie do Pani Fatimskiej o światłość dla Ojczyzny i świata całego, aby prześwietliła nią ludzkie serca, oświeciła zobojętniałych, oddaliła zarazę, pomogła prowadzić na tym pięknym skrawku polskiej ziemi „życie stateczne, święte i czyste”.

Z okazji jubileuszu parafii Świętej Rodziny wierni wzięli też udział w wieczornym Apelu Jasnogórskim.

Proboszcz parafii ks. kan. Sławomir Kowalski podziękował kilkudziesięciu osobom zaangażowanym w życie parafii, wręczając im listy i pamiątkowe wizerunki Świętej Rodziny.


24 listopada 2000 r. wikariusz parafii św. Stanisława BM w Mławie ks. Sławomir Kowalski, został oddelegowany do tworzenia nowej parafii. Do maja 2001 r. powstała kaplica, która spełniała funkcję dotychczasowego kościoła (obecnie na jej miejscu stoi budynek przedszkola katolickiego). 13 maja 2001 r. biskup płocki Stanisław Wielgus erygował parafię pw. Świętej Rodziny, a ks. Sławomira Kowalskiego mianował jej proboszczem.

W tym samym dniu biskup pomocniczy Roman Marcinkowski dokonał poświęcenia kaplicy. Budowę właściwego kościoła zakończono w roku 2008, został konsekrowany 13 maja 2008 r. Usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulic Torfa Załęskiego i Kopernika. Został zbudowany w nowoczesnym stylu, wykończony czerwoną cegłą. Surowy wystrój podkreślają drewniane ławy, konfesjonały i ołtarz przedstawiający Jezusa Ukrzyżowanego.

Aktualnie parafia pw. Świętej Rodziny znajduje się w dekanacie mławskim zachodnim, obejmuje zasięgiem dzielnicę Zdroje. Na jej terenie działa Publiczne Przedszkole Dzieciątka Jezus, sześć grup Ruchu Rodzin Nazaretańskich, ma miejsce codzienna, kilkugodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzone jest duszpasterstwo chorych, działają koła różańcowe, Laboratorium Wiary (dla młodzieży).