Parafia św. Jana Chrzciciela w Płocku ma relikwie patrona

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku może poszczycić się posiadaniem relikwii patrona. Zostały one uroczyście wprowadzone do kościoła parafialnego przez ks. prał. prof. dr. hab. Daniela Brzezińskiego, który podarował parafii relikwiarz: - Wezwanie Jana Chrzciciela, żeby prostować ścieżki dla Pana, jest wciąż aktualne - przekonywał duchowny.

IMG 6201 (1)

W podarowanym relikwiarzu znajdują się szczątki trzech świętych: św. Jana Chrzciciela, św. Piotra i św. Pawła: - Nie będziemy ich traktować jako talizmanów czy amuletów, jak czasem chcieliby nam wmówić ci, którzy mają niewiele wspólnego z chrześcijaństwem, a nawet śmieją się z tego, co dla nas najświętsze. Relikwie, to pewien symbol, to realna obecność doczesnych szczątków świętych, duchowa ale i fizyczna – zaznaczył duchowny.

Zwrócił uwagę, że dzieje się historia: przecież do parafii trafiają relikwie filarów Kościoła. Skąd wzięły się w Płocku? Być może sprowadził je biskup płocki Tadeusz Paweł Zakrzewski (1946-1961), który przed wojną był rektorem Polskiego Instytutu Papieskiego w Rzymie. Ks. Daniel Brzeziński był posiadaczem relikwiarza od ponad 20 lat.

Zadał pytanie, czy to jest w ogóle możliwe, żeby te relikwie przetrwały dwa tysiące lat i zachowały się do tej pory? I odrzekł, że „to nie jest niemożliwe”. Jan Chrzciciel zginął w fortecy Heroda Wielkiego, dawnej twierdzy Macheront na terenie Jordanii. Został ścięty z polecenia Heroda Antypasa. Grób Jana, wedle tradycji, znajduje się w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku, dawnej bazylice zbudowanej ku jego czci przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego. W marmurowym grobowcu znajduje się najważniejsza relikwia - głowa Jana Chrzciciela.

- Jan Chrzciciel wzywał do nawrócenia, prostował ścieżki na przyjście Chrystusa. To wezwanie św. Jana jest wciąż aktualne. Moje największe zwycięstwo jest, gdy tysiąc razy upadnę i tysiąc razy powstanę. Cała nadzieja w Bożym Miłosierdziu i sakramencie pokuty i pojednania – podkreślił ks. Brzeziński.

Dodał, że korzystając z fizycznej obecności relikwii będzie można świętych prosić o wstawiennictwo: aby Pan Bóg oddalał niebezpieczeństwa, zagrożenia, nieszczęścia i choroby; za ludzi młodych, którzy dopiero stoją na progu dorosłości, by ścieżki ich życia - o czym mówił na pustyni Jan Chrzciciel - były jak najmniej zagmatwane: - Święci nasi patronowie, na których liczymy, nie zawiodą nas – uważał kierownik Katedry Teologii Praktycznej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ks. prof. Daniel Brzeziński przewodniczył Mszy św. z okazji wprowadzenia relikwii do kościoła Janowego (25 sierpnia 2024 r.), a koncelebrowali ją: ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski, wybitny polski kanonista, od lat zaprzyjaźniony z płocką parafią oraz ks. kan. dr Tomasz Brzeziński, proboszcz.

Relikwiarz ze szczątkami świętych stanął obok chrzcielnicy w kościele parafialnym. Duchowni i wierni będą się przy nich modlić litanią do św. Jana Chrzciciela.

Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku 21 stycznia 1973 r. erygował biskup płocki Bogdan Sikorski. Świątynią parafialną jest kościół poreformacki, noszący tytuł św. Jana Chrzciciela, konsekrowany 14 czerwca 1789 r. Parafia liczy około 5600 mieszkańców. Jej proboszczem jest ks. kan. dr Tomasz Brzeziński. W parafii pracuje też wikariusz ks. dr Krzysztof Cymerman.