Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej rozpoczną się o godz. 11.00 procesyjnym wprowadzeniem do kościoła relikwii bł. Carlo Acutisa, patrona osób korzystających z internetu.
Następnie o godz. 11.15 ks. abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce, będzie przewodniczył Eucharystii, wygłosi też homilię. Około godz. 13.30 z sanktuarium wyruszy procesja Bożego Ciała, która przejdzie ulicami Rynku w Popowie.
Ks. kan. dr Remigiusz Stacherski, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie przekazał, że do sanktuarium trafią relikwie bł. Carlo Acutisa pierwszego stopnia, pozyskane z Asyżu. Docelowo będą one umieszczone w tzw. ołtarzu młodych, przy którym czczony już jest św. Stanisław Kostka, patron diecezji płockiej oraz dzieci i młodzieży, jak również „Chusta Weroniki”.
Wprowadzeniu relikwii będzie towarzyszyła wystawa o cudach eucharystycznych (bł. Carlo Acutis był gorliwym czcicielem Eucharystii). Będą się przy nich modlili młodzi ludzie, między innymi przygotowujący się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Pierwsza informacja o obecności obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w głównym ołtarzu kościoła w Popowie pochodzi z 1720 r. Kult Pani Częstochowskiej rozwinął się jednak znacznie wcześniej. Świadczą o tym liczne wota, jakie wtedy były już zawieszone przy obrazie w podziękowaniu za otrzymane łaski. Podobno w XVII wieku Matka Boża objawiła się w Popowie na gruszy kobiecie żydowskiego pochodzenia. W sąsiedztwie objawienia zbudowano kaplicę, a potem kościół.
Duszpasterze starali się inspirować wiernych z okolicznych parafii, aby oddawali hołd Jasnogórskiej Pani poprzez pielgrzymi trud. Szczególnie zasłynął na tym polu ks. Jan Krzyżewski, budowniczy nowej świątyni. W sytuacji ekonomicznego wyczerpania kasy parafialnej, ks. Krzyżewski sprzedał część wotów i uzyskane środki przekazał na budowę Domu Bożego. Fakt ten odczytywany był przez miejscową ludność jako wyraz pomocy Matki Bożej we wznoszeniu świątyni. W świadomości i duchowości wiernych do dzisiaj pozostaje żywa świadomość o wyjątkowości świątyni i silne przekonanie o autentyczności objawień maryjnych.
23 sierpnia 2015 r. biskup płocki Piotr Libera ustanowił świątynię w Popowie - Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei. Stało się to podczas Mszy św. koronacyjnej Obrazu Matki Bożej Popowskiej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na obraz nałożono Papieską Koronę Wdzięczności, którą wcześniej pobłogosławił w Rzymie papież Franciszek. Uroczystości koronacyjne odbyły się w czasie trwającej w diecezji peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.