Nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi odwiedził Płock

Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Antonio Guido Filipazzi odwiedził Płock, w tym rozbudowujące się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie 22 lutego 1931 roku s. Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Fot. News Filipazzi

Abp. Antoniego Guido Filipazziego po Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku, miejscu, w którym zrodził się kult miłosierdzia Bożego, oprowadziła s. Diana Kuczek ISMM, przełożona klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku.

Nuncjusz apostolski z zainteresowaniem obejrzał rozbudowywane części sanktuarium, przyszłe Muzeum św. s. Faustyny, a przede wszystkim zaznaczył, że kult Bożego miłosierdzia jest mu bardzo bliski. Przypomniał, że urząd nuncjusza apostolskiego w Polsce objął 5 października 2023 roku – w uroczystość św. s. Faustyny Kowalskiej, która zmarła 5 października 1938 roku. Przyznał, że stara się o jej relikwie.

Arcybiskup modlił się w miejscu pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej i przekazał, że na swoim fejsbuku zamieszcza cytaty z „Dzienniczka”. Na poprzednich placówkach w Nigerii i Indonezji doświadczył popularności kultu Bożego miłosierdzia. W Płocku poznał też historię sanktuarium oraz trzech obrazów Jezusa Miłosiernego: autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego, Adolfa Hyły i Elżbiety Plewy- Hoffmann.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej odwiedził także katedrę płocką (XII wiek), po której oprowadził go proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski. Modlił się przed tablicą ku czci 120 księży z diecezji płockiej, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej. Na ich czele są płoccy biskupi: abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941), biskup płocki i jego sufragan bp Leon Wetmański (1886-1941).

Był też w Muzeum Diecezjalnym, gdzie na przykład z zainteresowaniem obejrzał zabytkową hermę z relikwiami św. Zygmunta, patrona Płocka. Był również gościem w domu biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego, Spotkanie to odbyło się z udziałem biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego i kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. kan. Roberta Banasiaka.
Abp Filipazzi po wizycie w Płocku na fejsbuku zamieścił cytat z Henryka Sienkiewicza, który pisarz pozostawił przed laty w Muzeum Diecezjalnym: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.

Nuncjuszowi apostolskiemu w Płocku towarzyszyli: ks. kan. Paweł Rokicki, pracownik Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, pochodzący z diecezji płockiej i ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie.