Parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku przyznano dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Promesę opiewającą na kwotę 3.498,528 zł wręczył 14 lipca br. ks. kan. Stefanowi Cegłowskiemu, proboszczowi parafii, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
- To jedna z najstarszych polskich katedr, której początki sięgają Polski piastowskiej. Jednak nieustannie potrzebuje wsparcia, modernizacji, pielęgnacji. Cieszę się, że w ramach tego programu środki są kierowane szerokim strumieniem do różnych miejscowości w całej Polsce. Na tej mapie znalazł się Płock i jego katedra. Przyznane dofinansowanie pozwoli wesprzeć trwające cały czas prace, prowadzone pod okiem księdza proboszcza Stefana Cegłowskiego – powiedział Maciej Małecki.
Zaznaczył też, że dzięki temu katedra będzie dalej zachwycała, przyciągała turystów, służyła wiernym. Wszystko po to, by ten pomnik polskiej historii i kultury był niejako przekazany kolejnym pokoleniom.
Ks. Stefan Cegłowski przypomniał, że prace konserwatorskie przy płockiej katedrze prowadzone są od dziesięciu lat: - To wsparcie pozwoli nam sfinansować prace przy elewacji, a także prace wewnątrz świątyni - przy polichromii. Wiele udało się już zrobić, ale wiadomo, że taki obiekt potrzebuje wielu prac i nakładów finansowych – podkreślił duchowny.
Przypomniał, że od 2018 roku katedra płocka jest Pomnikiem Historii. Razem ze Wzgórzem Tumskim, Opactwem Benedyktyńskim, Muzeum Diecezjalnym - stanowiła ośrodek tworzenia się państwowości polskiej. Wyraził zadowolenie z faktu, że dzięki przyznanym środkom bazylika katedralna będzie mogła nadal być odnawiana. Podziękował za wsparcie finansowe, pozwalające na kontynuowanie potrzebnych i ważnych prac przy jej modernizacji.
Senator RP Marek Martynowski zaznaczył, że przyznana rządowa pomoc finansowa na renowacje zabytków, to kwota wynosząca prawie 3 miliardy złotych. Z tej puli kilkaset milionów przekazanych zostanie dla ośrodków na całym Mazowszu i kilkanaście milionów do samorządów w rejonie płockim. Łącznie Płock i powiat płocki na renowacje zabytkowych miejsc otrzyma kilkanaście milionów złotych.
Katedra w Płocku została zbudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne, konsekrowana w 1144 roku. Była kilkukrotnie przebudowywana. W czasie II wojny światowej spadły na nią niemieckie bomby. Ostatnia gruntowna renowacja katedry odbyła się w latach 1901-1916. W 2012 roku specjalna komisja oszacowała, że koszt remontu bazyliki (bez remontu wnętrza), to około 40 mln zł. W 2018 roku katedra znalazła się w prestiżowym gronie Pomników Historii. W ostatnich latach, staraniem ks. Stefana Cegłowskiego, przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych i renowacyjnych, w tym między innymi: remont kopuły na główną nawą bazyliki, konserwację południowej elewacji kościoła, dokończenie remontu Kaplicy Królewskiej, renowację frontonu katedry, prace pozwalające na odwodnienie murów bazyliki, remont Kaplicy Sierpskich (Świętej Rodziny) oraz ołtarza św. Stanisława Kostki.