Mural upamiętnił 200. rocznicę wizyty F. Chopina w sanktuarium w Obrach

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach upamiętniono 200. rocznicę pobytu w tym miejscu Fryderyka Chopina. Artystycznym wyrazem tego wydarzenia jest mural na budynku klasztornym. Z okazji  rocznicy Mszy św. za duszę kompozytora przewodniczył o. Piotr Słomiński O. Carm., przeor klasztoru i proboszcz parafii.

Obory Mural Ku Pamięci Obecności Fryderyka Chopina

/foto - profil Facebook parafia Obory/

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach odsłonięto mural, który upamiętnia 200. rocznicę wizyty i modlitwy Fryderyka Chopina (1810-1849) w tym miejscu, w roku 1824. Wydarzenie to upamiętniono z inicjatywy o. Piotra Słomińskiego O. Carm., przeora klasztoru Ojców Karmelitów w Oborach oraz Fundacji Bonadomus.

Mural z Chopinem odsłoniła Katarzyna Kukielska, wójt gminy Zbójno (na terenie której leżą Obory) oraz Ryszard Kruziński, przewodniczący rady parafialnej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Mural wykonała Aleksandra Kubacka z Golubia-Dobrzynia, absolwentka wydziału sztuk pięknych na UMK w Toruniu. Powstał na Domu Pielgrzyma. W sprawach technicznych malarce pomagał jej ojciec. W przygotowanie rusztowań zaangażowali się parafianie.

Mszy św. w intencji Fryderyka Chopina przewodniczył ojciec przeor. Po Mszy św. historyk prof. dr hab. Mirosław Krajewski, prezes Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, opowiedział o trzykrotnym pobycie Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej i jego związkach z tym regionem Polski i diecezji płockiej.

Można było także wysłuchać koncertu symfonicznego z utworami Fryderyka Chopina, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Aleksandria” z Warszawy. Ponadto chętni mogli zwiedzić klasztor, wejść na Kalwarię Oborską oraz zabytkowy cmentarz z kaplicą z XVII wieku.