Ks. kan. Andrzej Smoleń w kazaniu zaznaczył, że w czasie jubileuszu nie wszystkie rzeczy można wyrazić w liczbach. Nie wyrazi się w ten sposób „ludzkiej wdzięczności, duchowej pomocy, słów wsparcia” czy też „doprowadzenia kogoś do zmiany postępowania”.
- Msza święta jest nazywana również Eucharystią, co oznacza dziękczynienie. Przeżywany dziś jubileusz jest wspaniałą okazją do podziękowania Bogu za trzydzieści lat waszej pełnej poświęcenia pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta – podkreślił kapelan.
Zaznaczył, że Straż Miejska nie istnieje sama dla siebie: - Sensem waszego istnienia jest praca dla innych, gotowość, aby w sytuacjach krytycznych nawet narazić dla innych swoje zdrowie i życie. Wiem, że nie jest łatwo korygować błędy czyjegoś postępowania, można się wtedy spotkać z agresją czy zarzutami pod swoim adresem, trzeba być na to przygotowanym. Aby dobrze wypełniać swoje obowiązki, potrzebny jest właściwy kręgosłup moralny. Motywów dobrze wykonywanej pracy nie szukamy poza sobą, lecz w sobie – powiedział kaznodzieja.
Ks. Andrzej Smoleń przekazał także na ręce komendanta Straży Miejskiej ppłk. Konrada Guzanka relikwiarz z figurą św. Michała Archanioła (przedstawiającą go w postaci, w jakiej objawiał się w grocie Gargano we Włoszech), a także kamieniem z tej groty. Każdy funkcjonariusz otrzymał tekst modlitwy do Michała Archanioła.
Dalsze uroczystości odbyły się w auli Urzędu Miasta Płocka. Wręczono tam awanse na wyższe stanowiska służbowe pracowników Straży Miejskiej oraz pracowników monitoringu miejskiego (którzy podlegają pod SM) oraz nagród i wyróżnień, przyznanych przez komendanta oraz prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.
Płocka Straż Miejska jest umundurowaną jednostką organizacyjną miasta Płocka, utworzoną dniem 1 lipca 1996 roku uchwałą nr 466/XXXVI/96 Rady Miasta Płocka z dnia 23 kwietnia 1996 roku. Nadzór nad działalnością Straży Miejskiej w zakresie organizacyjnym sprawuje Prezydent Płocka, zaś w zakresie fachowym Komendant Wojewódzki Policji z/s w Radomiu.
Jej historia rozpoczęła się jednak już w 1989 roku utworzeniem Miejskiej Służby Porządkowej, jako jednego z wydziałów Urzędu Miasta. Kilkanaście przeszkolonych przez policję osób rozpoczęło egzekwowanie przepisów porządkowych, kontrolę służb odpowiedzialnych za czystość ulic oraz likwidację nielegalnego handlu. Pięć lat później prezydent Płocka powołał Straż Miejską i nadał jej statut, określając podstawowe zadania i zakres działalności.