Msza św. w Płonnem i opowieści ze Szlaku św. Jakuba – 28 lipca 2024 r.

Msza św. w kościele pw. św. Jakuba w Płonnem w diecezji płockiej będzie jednym z punktów programu Kujawsko-Pomorskich Dni św. Jakuba w niedzielę 28 lipca br. Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Fundacja „Z Chopinem w Ogrodzie Sztuk”. Goście wydarzenia podzielą się swoimi opowieściami o wędrówce po Camino Polaco, czyli polskich Drogach św. Jakuba.

Płonne, Parafia Pw. Św. Jakuba Apostoła (Źródło Wikipedia)

Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba (część diecezji płockiej pokrywa się z terenem województwa kujawsko-pomorskiego) mają na celu prezentację „drogi Jakubowej”, ukazując jej atrakcje turystyczne. Wydarzenie to w niedzielę 28 lipca organizuje Fundacja „Z Chopinem w Ogrodzie Sztuk” wraz z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni znajduje się na polskiej drodze do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według tradycji jest Grób św. Jakuba Apostoła. Szafarnia została wybrana na miejsce tegorocznej edycji jako przykład instytucji kultury promującej ideę „drogi Jakubowej” oraz cieszącej się popularnością wśród pielgrzymujących.

Kujawsko-Pomorskie Dni św. Jakuba zainaugurowane zostaną Mszą św. w kościele parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płonnem - o godz. 11.00. Potem jej uczestnicy przejdą „szlakiem Jakubowym” z Tomkowa do Szafarni. O godz. 12.15 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Zagrają na nim: Paweł Kamasa, Vasylisa Danylevska i Bartłomiej Klimkowski-Misiak.

Od godz. 13.00 na uczestników wydarzenia czekają „rozmaitości Jakubowe” na placu przed Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni, czyli stoiska promocyjne przedstawiające kulinarne, historyczne oraz przyrodnicze walory Szlaku św. Jakuba. Podczas wydarzenia promowane będą atrakcje turystyczne różnych odcinków Szlaku św. Jakuba, w tym Camino Polaco, Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba, Nadwiślańskiej Drogi św. Jakuba oraz Bydgoskiej Drogi św. Jakuba.

Na scenie plenerowej przed Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni odbędą się koncerty pieśni religijnej i innej w wykonaniu zespołu „Claritas”. Poza tym osoby, które pielgrzymowały do Santiago de Compostela w Hiszpanii, podzielą się swoimi doświadczeniami z trasy.

Dla dzieci w Szafarni przygotowano warsztaty plastyczne, których motywem przewodnim będzie muszla św. Jakuba – to rozpoznawczy znak średniowiecznego szlaku pielgrzymiego. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli też wziąć udział w konkursie wiedzy o Drodze św. Jakuba (dla uczestników przewidziano nagrody).

Parafia Płonne w diecezji płockiej znajduje się na szlaku Camino Polaco, czyli polskiej Drogi św. Jakuba. Jej proboszczem jest ks. kan. Leszek Błaszak. Parafia powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, choć według tradycji kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła (nieznana data konsekracji) zbudowano w 1402 roku. Gotycka świątynia powstała na wzniesieniu, które mogło być wczesnośredniowiecznym grodziskiem. W głównym ołtarzu (z pierwszej połowy XIX wieku znajduje się między innymi figura drewniana św. Jakuba Apostoła.