Msza św. w intencji wyniesienia na ołtarze służebnicy Bożej m. Józefy Hałacińskiej

W kaplicy Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek w Płocku bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w intencji wyniesienia na ołtarze służebnicy Bożej matki Józefy Hałacińskiej: - Waszą misją jest trwanie w nauce Jezusa - zwrócił się do sióstr, które szczególnie czczą Mękę Pana Jezusa.

S. Hałacińska
plock.gosc.pl

Bp Stułkowski w homilii zauważył, że wielu ludzi, gdy powołuje się na słowa Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32), używa tego zdania w kontekście faktów. Uważają oni, że przedstawione fakty wyzwalają: - Prawda o której mówi Jezus, to On sam. To Jezus nas wyzwala, a nie fakty - zaakcentował hierarcha.

Zauważył, że Jezus akcentuje też „trwanie w Jego nauce”. Tylko wtedy jest się Jego prawdziwym uczniem. Dzięki temu można poznać prawdę, która wyzwoli: - Trwanie w nauce Jezusa, to nasza misja. To także wasza misja, którą zawdzięczacie swojej założycielce. Dziś modlimy się o cud, o wyniesienie jej na ołtarze - zwrócił się do sióstr pasjonistek.

Biskup płocki podkreślił, że Wielki Post zachęca, by jeszcze mocniej trwać w nauce Jezusa i odkrywać „Tego, który wyzwala”.

- Dziękujemy Ci Jezu, że jesteś prawdą, która na wyzwala. Dziękujemy za to, że pozwalasz nam się poznawać i trwać w Twojej nauce. Spraw, byśmy w tym nie ustawali i wiedzieli, że jesteś tym, który pochodzi od Boga Ojca. Za sprawą Ducha Świętego stałeś się jedynym z nas, by dokonać odkupienia świata i każdego z nas – modlił się bp Stułkowski.

W Mszy św. w kaplicy płockiego domu Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek uczestniczyła wspólnota tego domu. Jest to dom macierzysty zgromadzenia, którego charyzmatem jest miłość do Jezusa Ukrzyżowanego, wyrażająca się w kulcie Męki Pańskiej.

***
Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – w skrócie: Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek, oparte jest na III Regule Św. Franciszka Serafickiego. Jest zgromadzeniem na prawie papieskim, kontemplacyjno-czynnym, habitowym, założonym przez służebnicę Bożą matkę Józefę Joannę Hałacińską w 1918 r. w Płocku. Powstało ono w trudnym okresie historycznym dla ojczyzny i narodu. Pierwszą placówką prowadzoną przez pasjonistki był Zakład Wychowawczy dla chłopców im. św. Józefa w Płocku. Propozycję jego objęcia m. Hałacińska otrzymała podczas pierwszego spotkania z ordynariuszem diecezji płockiej bp. Antonim J. Nowowiejskim, we wrześniu 1919 r.

M. Józefa Hałacińska (ur. 5 maja 1867 r. w Bulowicach, zm. 9 lutego 1946 w Płocku) kierowała zgromadzeniem między innymi w czasie II wojny światowej. Nastąpiły wtedy aresztowania sióstr, internowania i wywózki na roboty. Kilkadziesiąt sióstr zostało wywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau - Działdowo. Odbywała się likwidacja placówek i domów zgromadzenia. Odmowa przyjęcia niemieckiego obywatelstwa zmusiła matkę Józefę do ukrywania się przed gestapo. Powstanie warszawskie przeżyła w stolicy, a po zakończeniu wojny, ze względu na stan zdrowia, przestała pełnić obowiązki przełożonej generalnej (1945).

Zmarła w trakcie odmawiania psalmów nieszpornych. Pochowana została na cmentarzu „starym” w Płocku. Proces rogatoryjny (czyli diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego) zakończony został w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku 31 sierpnia 2002 r., przez bp. Stanisława Wielgusa. 18 listopada 2006 r. doczesne szczątki m. Józefy Hałacińskiej zostały przeniesione z cmentarza do kościoła parafii pw. św. Bartłomieja (farnego) w Płocku.

Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek jest miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego, wyrażająca się w kulcie Męki Pańskiej. Kult ten koncentruje się na kontemplacji Tajemnicy Odkupienia: męki, śmierci i uwielbienia Chrystusa. Duchowość pasyjną streszcza hasło: „Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas” (2 Kor 5,14), a ilustruje herb: narzędzia Męki Pańskiej – cierniowa korona, gwoździe, włócznia i gąbka na trzcinie.

Zewnętrznym wyrazem duchowości pasyjnej jest codzienna Msza św., rozmyślanie Męki i Śmierci Chrystusa połączone z Drogą Krzyżową, bolesna część różańca, Koronka do Ran Chrystusowych i Godzina święta w każdy czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca od godz. 23.00 do 24.00 (w Wielkim Poście również Gorzkie Żale i Godzinki o Męce Pańskiej).

Obecnie pasjonistki głównie pracują w parafiach jako kancelistki, zakrystianki oraz w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako katechetki, a także w mniejszym wymiarze w szpitalach i domach opieki. Pracują m.in. w Kurii Diecezjalnej i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku czy stacji opieki „Caritas”. Zgromadzenie prowadzi w domach własnych: przedszkole w Mucharzu k. Wadowic i dom dla seniorów im. M. Józefy Hałacińskiej w Strzemieszycach. Pasjonistki są w 20 placówkach w Polsce w 10 diecezjach oraz na 7 placówkach zagranicznych: w Kanadzie, w Niemczech, we Włoszech, w Niemczech i na misjach w Kamerunie w Afryce.