Msza św. w intencji osób zmarłych w Hospicjach Caritas

W bazylice katedrze płockiej sprawowana była Msza św. w intencji osób, które zmarły w Hospicjach Caritas Diecezji Płockiej (6 listopada 2022 r.). Przewodniczył jej dyrektor ks. kan. Szczepan Bugaj, a kazanie wygłosił ks. prał. dr Marek Jarosz: - Warunkiem prawdziwego pożegnania jest pojednanie - kiedyś będziemy razem widzieć Boga - powiedział rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Znicz.jpg

Msza św. za zmarłych w ubiegłym roku podopiecznych siedmiu Hospicjów Caritas (dwóch stacjonarnych i pięciu domowych) odbyła się w bazylice katedralnej płockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej ks. kan. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej. We wspólnej modlitwie uczestniczyło kilkuset wiernych.

W czasie Mszy św. kazanie wygłosił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku: - Śmierć jest końcem czasu, w którym możemy przyjmować lub odrzucać łaskę Bożą. Jest momentem, w którym każdy zda sprawę Bogu ze swojego życia. Będzie to doświadczenie sądu i rozliczenia z miłości, nie z emocji, ale z serca, które okazujemy chorym, cierpiącym, potrzebującym przebaczenia. Boży sąd z miłości może zakończyć się niebem, zobaczeniem Boga twarzą w twarz, takim, jakim On jest - powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że niektórzy przejdą przez czyściec, będą potrzebowali oczyszczenia. Piekło zaś, to stan samowykluczenia, wolna decyzja człowieka, w której odrzuca on Boga. Podkreślił też, że przewodnikiem na tej drodze jest Chrystus, On przeszedł ją w sposób doskonały. Cała mądrość polega na tym, aby „z Chrystusem żyć, a potem z Nim umierać”.

- Dziś gromadzi nas śmierć naszych bliskich. Jest to śmierć naszych nadziei, marzeń, obumarcie zdolności do miłości. Cierpienie i śmierć trzeba przeżywać twórczo, co jest możliwe, gdy łączy się je ze zbawieniem. Cierpienie duchowe można wykorzystać do własnego rozwoju duchowego. Skoro śmierć jest tylko przejściowa, a zmarli żyją w Bogu, to znaczy że jest między nami realna więź. Warunkiem prawdziwego pożegnania jest pojednanie - kiedyś będziemy razem widzieć Boga, a Bóg jest Bogiem żywych, dla Niego żyją nawet ci, którzy umarli - zaakcentował ks. Marek Jarosz.

Zebrana podczas Mszy św. w katedrze taca została przekazana na potrzeby Hospicjów Caritas.
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej, przy akompaniamencie Wiktora Bramskiego.

Mszę św. poprzedziła modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył ks. kan. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej.

Caritas Diecezji Płockiej działa od 32 lat. Hospicjum Caritas w Płocku powstało natomiast 22 lata temu. Świadczona w nim opieka odbywa się w ramach Centrum Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego. Chorzy mają zapewnioną stacjonarną opiekę hospicyjną także w Pułtusku. Działa też pięć hospicjów domowych: w Płocku, Pułtusku, Nasielsku, Żurominie, Przasnyszu.