Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski, koncelebrowali ją biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Do koncelebry zaproszeni też zostali wszyscy księża diecezjalni, tym samym wrócono do tradycji sprzed pandemii.
Bp Marcinkowski w homilii zaznaczył, że kapłani mają powody do wdzięczności, bowiem w Wielki Czwartek uczestniczą sakramentalnie w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Odwołał się też do zapisków więziennych bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zwrócił uwagę, że Prymas Polski był niezłomny, mimo prześladowań i odosobnienia.
Kaznodzieja zaakcentował, że kard. Wyszyński nie załamał się nawet wtedy, gdy krytykowali go współbracia. Przyjmował wszystko z pokorą, ofiarując w różnych intencjach i mając świadomość, że tym samym uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa.
Podkreślił, że kapłani muszą przyjmować cierpienia i trudne doświadczenia w kontekście ofiary, która wpisuje się w kapłańskie życie. Ponadto odwołał się do Listu Episkopatu do kapłanów na Wielki Czwartek, w którym zawarte było podziękowanie dla księży za codzienne, wierne posługiwanie i modlitwę.
Podczas Mszy św. bp Marcinkowski poświęcił oleje, używane przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń i namaszczenia chorych. Natomiast bp Piotr Libera poprowadził odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
Mszę Krzyżma muzycznie uświetniła Canzona Brass Quintet (nawiązuje do tradycji płockiej kapeli katedralnej, działającej nieprzerwanie w latach 1642-1900).
Po Mszy Krzyżma prezbiterium Kościoła płockiego spotkało się na agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Tradycyjne życzenia przed świętami wielkanocnymi biskupom złożył ks. kan. Jacek Daszkowski, dziekan dekanatu Przasnysz. Przypomniał jubileusze pasterzy: 37. rocznicę sakry biskupiej i 80. rocznicę urodzin bp. Romana Marcinkowskiego, 25. rocznicę sakry biskupiej bp. Piotra Libery i zbliżającą się 25. rocznicę święceń kapłańskich bp. Mirosława Milewskiego.
W opactwie ogłoszono także nominacje kanonickie: ks. prał. dr hab. Waldemar Jan Turek, pracownik Sekretariatu Stanu w Watykanie został odznaczony godnością kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku; ks. mgr Paweł Rokicki, pracownik Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku; ks. kan. dr hab. Tomasz Białobrzeski, oficjał Sądu Biskupiego Płockiego i profesor UKSW w Warszawie - został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej; ks. kan. Andrzej Redmer, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim - został odznaczonygodnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej
Ponadto siedemnastu księży odznaczonych zostało tytułem kanonika, wśród nich między innymi ks. dr Jarosław Stanisław Kwiatkowski, pracownik Archiwum Kurii Diecezjalnej Płockiej, biblista, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku oraz ks. Andrzej Pieńdyk, prorektor tej uczelni.
Msza Krzyżma transmitowana była przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej, także na kanale YouTube rozgłośni. W KRDP odbędą się również transmisje (w eterze i Internecie) wszystkich liturgii Triduum Paschalnego z bazyliki katedralnej.