Modlitwa z okazji 100-lecia Straży Pożarnej w Janowcu Kościelnym

- Z wnętrza strażackiego serca wypływają słowa: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – powiedział ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, podczas jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowcu Kościelnym. Z powodu pandemii uroczystość odbyła się z rocznym opóźnieniem.

Janowiec-koscielny.jpg

16 maja br. jednostka OSP Janowiec Kościelny obchodziła jubileusz 100-lecia działalności. Święto jednostki przypadało w roku 2020, jednak ze względu na pandemię zostało przełożone na rok bieżący.

Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. Andrzej Bawirsz – kapelan strażaków województwa warmińsko- mazurskiego. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków diecezji płockiej, proboszcz parafii Tłuchowo oraz ks. proboszcz Dariusz Sielczak.

- Jak piękny jest człowiek, który jest strażakiem. I zaraz sprecyzujmy – jak piękny jest człowiek, który jest strażakiem, nie przez piękno mundurów, medali, a nawet piękno pocztów sztandarowych. Piękny jest człowiek, który jest strażakiem przez szlachetność serca. Bo to z wnętrza strażackiego serca wypłynęły słowa: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – zwrócił się do druhów ks. Andrzej Zakrzewski.

Wśród przybyłych na jubileusz gości znaleźli się między innymi: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego druh Gustaw Marek Brzezin, komendant powiatowy PSP w Nidzicy st. bryg. Krzysztof Mierzejewski, starosta nidzicki Marcin Paliński oraz okoliczni wójtowie. Nad przebiegiem uroczystości czuwał miejscowy wójt druh Piotr Rakoczy. Zasłużeni strażacy otrzymali medale i wyróżnienia.

Edyta Gąsiorowska