Mszy św. w kaplicy szpitalnej, w intencji chorych na nowotwory, ich rodzin oraz wszystkich, których w jakikolwiek sposób dotyka problem nowotworów, przewodniczył klaretyn o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku.
W kazaniu o. Kowalewski odwołał się do Ewangelii dnia, opowiadającej o dwóch uzdrowieniach: kobiety chorej na krwotok oraz córki Jaira. Zaznaczył, że chora kobieta odznaczała się „niesamowitą wiarą”, dzięki której została uzdrowiona przez Jezusa. Otaczał Go tłum ludzi, a jednak tylko ta jedna kobieta doświadczyła łaski uzdrowienia. Kaznodzieja zaznaczył, że jest ona wzorem zaufania Bogu.
- My też dotykamy Jezusa – w Eucharystii, a jednak często nic to w nas nie zmienia. Może dlatego, że wiara staje się rutyną? – zastanawiał się klaretyn. – Prawdziwe dotknięcie Jezusa przejawia się w naszych czynach – podkreślił duchowny.
Z kolei córka Jaira, która była już „jakby umarła” w ogóle nie zdawała sobie sprawy, że idzie do niej Jezus. Jednak w tym przypadku dziewczynka została uzdrowiona dzięki wierze swojego ojca: - Jair miał się nie bać, ale miał uwierzyć i zaufać Bogu. On wie zawsze lepiej. To Jego woli mamy się podporządkowywać – zaakcentował o. Marcin Kowalewski.
W programie spotkania modlitewnego w Ciechanowie była także adoracja Najświętszego Sakramentu, litania do św. Peregryna (1265-1345) – patrona chorych na raka i nowotwory oraz możliwość ucałowania relikwii św. Antoniego Marii Klareta (1807-1870), który również patronuje chorym na te choroby.
Spotkanie modlitewne zwieńczył występ muzyczny o. Marcina Kowalewskiego CMF. Na zakończenie opowiedział on o św. Antonim M. Klarecie który został kanonizowany dzięki uznanym dwom cudom uzdrowienia z nowotworów.
Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem przygotował ks. Maciej Szostak, kapelan w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, przy współpracy z Andrzejem Kamasą, dyrektorem szpitala. Funkcjonują w nim m.in. oddziały onkologiczno-hematologiczny i hospicyjno-paliatywny.