- Kościół nas zaprasza, abyśmy jeszcze raz stanęli wobec otwartej Księgi. Jest wiele ksiąg, które opowiadają o Bogu, jest wiele kart, na których zapisano duchem i wierszem poety subtelne, mistyczne prawdy, ale tylko jedna księga jest słowem Boga w ludzkich słowach. Tylko przy tej księdze mówimy: „Oto słowo Boże”, tak jak przy jednym tylko chlebie mówimy „To jest Boże ciało” – zaznaczył ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego w diecezji płockiej.
Dodał, że jeśli ludzkie serce, może rozczarowane po raz kolejny życiem, przygniecione trudem życia, krwawiące po cichu z może już niejednej rany, szuka Boga, i pyta: „gdzie jesteś”, to znajdzie się Go przy stole łamanego Chleba, w ludzkich słowach, które sam Duch Święty otoczył swoim tchnieniem.
Kaznodzieja podkreślił, że to słowo może rozpalić serce, ale może też sprawić, że ono czasem zaboli. Słowo zawsze najpierw zaprowadzi do prawdy. Żeby poznać prawdę o Bogu, trzeba najpierw przeżyć prawdę o sobie, również w tej części, o której wolałoby się może zapomnieć.
- Piotr dzisiaj mówiąc do ludzi, którzy chcieli go słuchać, wcale ich nie „głaskał”. Nie zaczął mówić: chodźcie, mam niebo do wynajęcia, bez wysiłku, bez wymagań, bez refleksji. Słowo, któremu służył Piotr, skonfrontowało serca ludzi z prawdą: „Zabiliście Boga, nawróćcie się” – podkreślił ks. Jarosław Kwiatkowski.
Jego zdaniem słowo Boże oczyszcza, odkrywa prawdę o miłosierdziu Boga. Słowo mówi do tych, którzy przybili Jezusa do krzyża: to wszystko ma sens właśnie w Jego ofierze. Droga do świętości, to nie jest spacer po czerwonym dywanie, z przystankiem na kremówki. Bóg mówi, że Mesjasz musiał cierpieć, aby wejść do swojej chwały.
Człowiek powinien pozwolić Słowu, by rozpaliło jego serce, dać mu szansę, wziąć do ręki Pismo Święte, nie bać się go. Ono pozwoli poznać prawdę: - Weź i czytaj, po prostu, zwyczajnie, bez fajerwerków, unoszenia się nad ziemią, w drodze przez codzienność, przez tą kwietniową niedzielę. W tym Słowie dołącza do ciebie Bóg, dołącza do ciebie miłość, dołącza nadzieja. To jest słowo Boże, słowo życia. Niech się Słowo życiem stanie - życzył duchowny.
Przed Mszą św. w Niedzielę Słowa Bożego w katedrze odbyło się czytanie Pism Janowych.
23 kwietnia w Kościele w Polsce przeżywana jest XV Niedziela Biblijna oraz VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W 2023 roku wydarzeniom tym towarzyszy hasło „Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22)”. Ogólnopolskie celebracje mają miejsce w Warszawie, w kościele Wszystkich Świętych i na Placu Teatralnym. W ramach Narodowego Czytania w wielu miejscach Polski zostały odczytane wybrane fragmenty Ewangelii według św. Jana.
Celebracje Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego mają prowadzić do ożywienia „ciekawości Słowa Bożego” i życia nim w codzienności. Jak mówi dokument Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poświęcony świętowaniu Niedzieli Słowa Bożego: „Dla wierzącego chrześcijanina każdy dzień jest świętem Biblii”.