Bp Radosław Zmitrowicz jest biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie. Przyjechał do parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu na zaproszenie proboszcza ks. kan. dr hab. Sławomira Zalewskiego. Biskup opowiadał o tym, jak wygląda życie w kraju, który broni się przed agresją Rosji. Na terenie tej diecezji nie toczą się walki, ale jej mieszkańcy walczą na froncie.
Gość z Ukrainy opowiedział o mężczyźnie, który systematycznie wyjeżdżał na wojnę na wschodnią Ukrainę. Wracał, po czym znowu wyjeżdżał. Jego żona nie była w stanie tego wytrzymać, ponieważ bała się, że w końcu dojdzie do takiej sytuacji, że mąż nie wróci.
- Wtedy on jej powiedział, żeby cieszyła się teraźniejszością. Zapytał, czy wierzy w życie wieczne, bo jeśli tak, to nawet jeśli on zginie, to kiedyś spotkają się w niebie. Wiara pozwoliła tej kobiecie wyciszyć się, uspokoić. Ona zrozumiała, że tak musi być. Wiara sprawiła, że trudna osobista sytuacja nie rozbiła jej psychicznie i duchowo - relacjonował bp Zmitrowicz.
Żołnierz ten mówił wprost, że nie chce, aby wojna zabrała „jego samego”, to znaczy nie wygasiła miłości, którą ma się w sercu; żeby wojna nie przyniosła nienawiści, która niszczy relacje społeczne: - Wojna, to co najpiękniejsze, może przekształcić w nienawiść – uważał biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie.
Bp Zmitrowicz podziękował także za wszystko, co Polska obecnie robi dla Ukrainy, za wszystkie formy pomocy i wsparcia. Zapowiedział utworzenie w diecezji ośrodka, w którym leczona będzie trauma wojenna. Na pomoc będą mogły liczyć osoby poranione przez wojnę fizycznie, psychicznie i duchowo, ponieważ wojna dotyka wszystkich sfer życia człowieka. Będą w nim pomagać duchowni i specjaliści np. psychologowie.
Po Mszach św. sierpczanie mogli wrzucić ofiarę do puszki na utworzenie tego ośrodka.
Bp Radosław Zmitrowicz OMI (ur.1962) w 1981 roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1989 roku z rąk bp. Stanisława Napierały. Przez kilka lat pracował w Poznaniu oraz w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach. W latach 1997-2000 pracował w Turkmenistanie, a w kolejnych latach pracował duszpastersko na Ukrainie. W 2006 został przełożonym zakonnej delegatury.
29 listopada 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej, ze stolicą tytularną Gypsaria. Sakry w katedrze kamieniecko-podolskiej udzielił mu 9 lutego 2013 roku bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Na terenie tej diecezji mieszka około 200 tysięcy katolików.