Ks. biskup Piotr Libera: w szkole uczymy się człowieczeństwa

O tym, że w szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, ale też uczy człowieczeństwa, powiedział biskup płocki Piotr Libera w Raciążu (6 maja 2022 r.). Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Konarskiego.

AD5F7FFA B368 4FB3 91FD 0A1ABB1B3F56
Płońsk w Sieci

Bp Piotr Libera w czasie jubileuszowej Mszy św. zaznaczył, że szkoła podstawowa stanowi ważny początek edukacji. To zdobywanie wiedzy,  ale nade wszystko „nauka człowieczeństwa”. Powiedział również, że człowiek nie powinien planować życia w sposób samodzielny i interesowny, ale pozostawić miejsce niezgłębionej woli Boga, który wie „co jest prawdziwym dobrem”. Gdy wspomina się przeszłość i planuje się przyszłość warto w duchu wiary i zawierzenia powtarzać: „jeżeli Pan zechce”.

Biskup płocki wspomniał, że w tej szkole przed laty katechetkami były bezhabitowe zakonnice - siostry służki. Wielu absolwentów szkoły „przeszło przez ich dobre i szlachetne ręce”. Na pamięć zasłużyło również wielu księży i katechetów świeckich, którzy najpierw w szkole, a potem po usunięciu religii ze szkół w niełatwych warunkach salek katechetycznych przy parafii, uczyli miejscowe dzieci i młodzież o Bogu i Kościele.

- Waszym patronem jest ksiądz Stanisław Konarski, należący do zakonu pijarów, wybitny duchowny, wychowawca i szlachetny patriota, który ratował Pierwszą Rzeczypospolitą przez zakładanie szkół i edukację. On genialnie rozumiał, że właśnie po to jest szkoła: aby ratować człowieczeństwo w człowieku i w ten sposób budować szlachetną przyszłość Ojczyzny – zaakcentował hierarcha.  

Dodał, że zakon ten, podobnie jak inne zakony,  posiadał charyzmat, czyli apostolskie zadanie do wypełnienia, jakąś „lekcję w sercu” do odrobienia. Dla pijarów było to zaproszenie do rozwoju, do chrześcijańskiego wzrostu i otwarcia się „na coś więcej”, co Bóg przygotował i do czego zaprasza każdego człowieka.

- Niech ta myśl będzie inspiracją dla waszych programów wychowawczych i planów edukacyjnych, abyście pozwoli prowadzić się Bogu nie tylko z umysłem otwartym na wiedzę, ale też z sercem gotowym do przyjęcia wiary i miłości Boga oraz człowieka – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.  

Po Mszy św. bp Piotr Libera pobłogosławił tablicę z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu. Ukazała się też publikacja książki Stefana Modrzejewskiego, poświęcona historii szkoły.

Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu jest Elżbieta Tobolska. W jubileuszu uczestniczyły także władze miasta i gminy Raciąż z burmistrzem Mariuszem Godlewskim, obecny był też Krzysztof Wiśniewski, wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie i ks. kan. Wiesław Kosiński, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Raciążu.