Bp Piotr Libera zapewnił o swojej modlitwie za przyszłych księży, a także za swojego następcę, kolejnego biskupa płockiego. Podkreślił, że jedność z biskupem, posłuszeństwo mu i prostota w relacji z nim, a także jedność z księdzem proboszczem, to gwarancja dobrej, owocnej pracy na niwie Pańskiej.
Hierarcha zaznaczył, że dzień święceń przypada we wspomnienie św. Barnaby. Pochodzący z Cypru pomocnik apostołów nosił imię Józef, ale otrzymał od nich imię, które oznaczało „syna pocieszenia”. Kiedy w Antiochii wielka liczba ludzi uwierzyła i nawróciła się do Pana, Kościół Jerozolimski wysyłał tam na wizytację Barnabę. Ten przybył, zobaczył działanie łaski Bożej i ucieszył się.
Bp Libera powiedział, że Barnaba był „człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary”. Być dobrym człowiekiem, „to podstawa wszystkiego, także udanego życia kapłańskiego”. Lud wybacza księżom wiele wad, z wyjątkiem jednej - braku zwykłej, ludzkiej, ojcowskiej dobroci.
Podkreślił, że od tego dnia byli klerycy będą już w Kościele zajmować miejsce dobrego ojca. W konfesjonale, szczególnym miejscu kapłańskiej posługi, po wielekroć usłyszą: „I Ciebie, Ojcze duchowny, proszę o rozgrzeszenie”. Powinni to potraktować jako zobowiązanie.
- Bądźcie, drodzy synowie, jak Barnaba księżmi „pełnymi Ducha Świętego i wiary”. A to znaczy: odnawiajcie każdego dnia decyzję, którą dzisiaj podejmujecie. Decyzję, która z powodu zmęczenia lub innych trudnych doświadczeń, nieraz upodobni się do dźwigania krzyża. Bądźcie jednoznaczni i czyści! Wiernie sprawujcie Liturgię Godzin! Znajdujcie czas - jak w seminarium - na adorację Pana w Najświętszym Sakramencie! Traktujcie waszą posługę poważnie, jak tego chce Pan Jezus w Ewangelii – podkreślił bp Libera.
Zaznaczył też, że w homilii zwracał się do przyszłych prezbiterów słowami „drodzy synowie”, gdyż byli ostatnim rocznikiem, który przygotowywał się do służby Panu pod jego okiem. Chciałby bardzo, aby także to ich zobowiązywało.
W czasie Eucharystii bp Libera udzielił trzem diakonom święceń prezbiteratu. Przyjęli je: Karol Frankowski z parafii św. Stanisława Kostki w Ostrowitem, Bartosz Rogowicz z parafii św. Stanisława BM w Bieżuniu, Sebastian Błażej Trędowicz z parafii św. Józefa w Syberii,
W uroczystościach w bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim uczestniczyli rodzice i bliscy nowych księży, proboszczowie z ich parafii pochodzenia, księża z diecezji, siostry zakonne, społeczność płockiego seminarium z rektorem ks. prał. dr. Markiem Jaroszem i ks. dr. Arturem Janickim, który był opiekunem kursu seminaryjnego.
Oprawę muzyczną uroczystości święceń zapewnił chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny i Wiktora Bramskich.