Ks. biskup Mirosław Milewski: obojętność religijna młodych to wielkie wyzwanie

- Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem. Jednak brak wiary w Boga w konsekwencji powoduje utratę sensu życia - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii Rogozino koło Płocka, gdzie w święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (28 października br.) udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Rogozino, Parafia Pw. Św. Faustyny (1)

Bp Milewski w kazaniu podkreślił, że chrześcijanie są powołani do życia wiarą: - Mój apel o pozostanie w Kościele kieruję dziś zwłaszcza do młodzieży, która przyjmuje sakrament bierzmowania. Ten sakrament powinien być sakramentem umocnienia w wierze. Niestety, obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem – powiedział w Rogozinie. 

Zaznaczył, że wielu młodych ludzi przestaje się modlić i praktykować wiarę. Obojętność ma wymiar metafizyczny. Młodzi tracą potrzebę modlitwy w grupie, wyjazdu na oazę, pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Zamiast spowiedzi jest TikTok, zamiast różańca Instagram, zamiast Mszy w niedzielę portal randkowy. Wielu młodych, zwłaszcza z wielkich miast, już się wypisało z katechezy, albo zrobi to zaraz po bierzmowaniu. To boli, ale Kościół nie może się poddać, nie może zaakceptować tego stanu rzeczy. Gdy autorytety tracą wartość, zastanawiamy się, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia – przekonywał bp Milewski. 

Zwrócił się z apelem do młodych, aby „nie odpuszczali tak łatwo spraw duchowych”. Niewiara bowiem powoduje „duchową ślepotę, która wprowadza w stan duchowej bezdomności”. Duchowa bezdomność powoduje, że człowiek zostaje oderwany się od korzeni, od tego kim naprawdę jest, a w dalszej perspektywie traci sens życia. Jednak może to być stan odwracalny i wielu go doświadcza.

Hierarcha odwołał się do wywiadu ze znanym raperem Jackiem Mejerem, czyli Mezo. Mezo przyznał, że pewnego dnia odkrył, iż tkwi w duchowym uśpieniu. Zaczął się modlić, chodzić do kościoła, zadawać sobie pytania dotyczące wiary. To nie było łatwe, bo z natury jest racjonalistą, trzeźwo patrzy na świat, twardo stąpa po ziemi. Chociaż muzyk ma świadomość, że przed nim wciąż dużo pracy, to cieszy się, że wszedł na ścieżkę rozwoju duchowego i bardzo chce nią podążać. Jego codzienny rytuał, to „pół godziny dla duchowości”. To czas, który spędza z Bogiem sam na sam, modli się, medytuje.

Bp Milewski zacytował też słowa Ojca świętego Franciszka, który podczas spotkania z młodzieżą z Niemiec poprosił, aby „wsłuchiwała się w «melodię Boga» w swoim życiu”. Tę melodię skomponował dla nich specjalnie Bóg, warto otworzyć na nią uszy i serca.

W parafii pw św. Faustyny Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rogozinie bp Mirosław Milewski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Proboszczem tej parafii jest ks. kan. dr Janusz Wiśniewski, który podziękował za udzielenie sakramentu.