Peru jest krajem, w którym mieszkańcy mają trudny dostęp do leczenia szpitalnego, brakuje sprzętu, lekarzy i pielęgniarek, a lekarstwa są bardzo drogie. Poza tym kraj ten drastycznie dotknęła pandemia Covid-19, śmiertelność z tego powodu należała do najwyższych na świecie.
- Od 2020 roku misja Pebas w Peru zbierała pieniądze na zakup m.in. leków i koncentratorów tlenu dla Amazonii. Zrodził się pomysł, aby zebrać środki na zakup aparatu rentgenowskiego dla ośrodka zdrowia w Pebas. W ciągu kilku miesięcy udało się pozyskać potrzebne 30 tysięcy dolarów – relacjonuje ks. Paweł Sprusiński, były misjonarz w Pebas, a obecnie proboszcz parafii Janowo w diecezji płockiej.
Wcześniej aparat rentgenowski zakupił szpital w misji Santa Clotilde nad rzeką Napo. Niestety przygotowanie personelu do obsługi aparatu i uzyskanie odpowiednich wymagań technicznych do uruchomienia aparatu w warunkach puszczy amazońskiej, stało się ogromnym i kosztownym wyzwaniem.
- Mądrzejsza o doświadczenie misji Santa Clotilde, ekipa misyjna z Pebas wraz z radą ekonomiczną Wikariatu Apostolskiego Św. Józefa zdecydowała o zakupie innego, mniej skomplikowanego sprzętu. Zdecydowaliśmy o zakupie aparatów ultrasonograficznych dla ośrodków zdrowia w misji Pebas i San Pablo. Sprzęt zakupiony został w Limie. 3 listopada do Pebas dotarły dwa aparaty USG oraz lekarze-misjonarze z Kanady i Hiszpanii, którzy przeszkolili lekarzy i położne z Pebas i San Pablo w zakresie korzystania z ultrasonografów - relacjonuje ks. Paweł Sprusiński.
Oficjalne przekazanie i podpisanie aktu darowizny od Kościoła katolickiego dla dwóch ośrodków zdrowia nad Amazonką nastąpiło 11 listopada, w obecności biskupa Javier Travieso Martin CMF, odpowiedzialnego za Wikariat Apostolski Św. Józefa: - Każdy z aparatów USG kosztował po 15 tysięcy dolarów. 23 tysiące dolarów pochodzi z darowizn z Polski, przede wszystkim z diecezji płockiej – podkreśla duszpasterz.
Ksiądz Paweł Sprusiński jest kapłanem od 19 lat, a 11 lat spędził na misjach. Był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia w Pebas, należącego do Wikariatu Apostolskiego św. Józefa w Amazonii Peruwiańskiej. Jest to około czterotysięczne miasteczko na prowincji. Na terenie całej parafii, terytorialnie zbliżonej do diecezji płockiej, mieszka około 16 tys. osób. Obecnie ks. Sprusiński jest proboszczem parafii św. Rocha w Janowie (dekanat Dzierzgowo).