Koronacja obrazu Matki Bożej w Smardzewie – 15 sierpnia 2019 r.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia w Smardzewie odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej. Aktu tego dokona ks. arcybiskup Józef Michalik, były wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w obecności biskupa seniora Romana Marcinkowskiego i biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego: - Koronacja będzie przejawem czci dla Maryi i Dzieciątka Jezus – powiedział ks. kan. Henryk Tadeusz Dymek, gospodarz uroczystości.

Smardzewo_ks._dymek.jpg

Smardzewo koło Płońska jest siedzibą parafii pw. w. Stanisława Kostki oraz Sanktuarium Diecezjalnym Matki Bożej Różańcowej. Ponad 300 lat temu zbudowano tam drewnianą kaplicę, w której został umieszczony cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej (kopia wizerunku Matki Bożej Bocheńskiej). Od tamtego czasu wierni parafii św. Stanisława Kostki oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości oddawali cześć Maryi w Jej cudownym obrazie. Świadczą o tym liczne wota.

Jednym z najcenniejszych jest wotum ofiarowane w pierwszą niedzielę września 1711 r. przez bp. Ludwika Załuskiego, ordynariusza diecezji płockiej, który przybył wówczas do Smardzewa, aby konsekrować kościół. Podczas tej uroczystości oddał w opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna diecezję płocką, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą. Był to pierwszy publiczny akt zawierzenia Matce Bożej na terenie całego Mazowsza. Złożone wówczas srebrne wotum przetrwało w świątyni do dziś.

Od tamtego czasu do Smardzewskiej Pani pielgrzymują rzesze pątników m.in. w diecezjalnej pielgrzymce członkowie Kół Żywego Różańca. 15 sierpnia 2011 r. biskup płocki Piotr Libera ustanowił kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę proboszcza ks. kan. Henryka Tadeusza Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjął decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej.

Uroczystość odbędzie się 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 11.00 odmówiona zostanie modlitwa różańcowa. Mszy św. koronacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed kościołem, przewodniczył będzie abp Józef Michalik, były wieloletni metropolita przemyski i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyć mu będą biskupi z Płocka: biskup senior Roman Marcinkowski i biskup pomocniczy Mirosław Milewski.

Obraz Matki Bożej otrzyma koronę (srebrny, pozłacany i ozdobiony kamieniami diadem), którą 23 maja 2018 r. podczas audiencji generalnej pobłogosławił papież Franciszek: - Koronacja obrazu Matki Bożej Smardzewskiej, to jeden z najważniejszych momentów w historii parafii. Koronacje obrazów maryjnych to przejaw czci dla Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus. Koronowane mogą być tylko obrazy łaskami słynące w miejscach będących ośrodkami kultu liturgicznego. Koronacja będzie duchowym aktem uwielbienia Maryi - powiedział gospodarz uroczystości ks. Henryk Tadeusz Dymek.

Do udziału w uroczystości zaproszeni są wszyscy diecezjanie: kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy - szczególnie członkowie Kół Żywego Różańca. O liczny udział zaapelował bp Piotr Libera, przebywający obecnie w eremie kamedulskim w Krakowie.

Sanktuarium w Smardzewie będzie siódmym Sanktuarium Maryjnym w diecezji płockiej z wizerunkiem koronowanym tzw. koroną papieską.