Głównym punktem jubileuszowych 25. Dni św. Mateusza w Pułtusku była Msza św. w bazylice, pod przewodnictwem ks. inf. Marka Smogorzewskiego: - Każdy rok naszego życia, a więc i pułtuskiego świętowania, znaczony jest osobistymi przeżyciami, doświadczeniami miasta, Kościoła, Ojczyzny i świata. Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy, kondycja współczesnego Kościoła - to klimat, w którym zło i zamęt, troski i beznadzieja otaczają nas jak mgła, tak, że nie bardzo wiemy, dokąd iść? Przychodzimy do Jezusa, czerpiemy siłę z Boga, bo kochamy swój Kościół mimo jego słabości, Wiemy, że jest Kościołem ludzi słabych i grzesznych, a Kościół bez skazy, to jedynie eschatologiczna nadzieja – podkreślił duszpasterz.
Odwołał się do niedawnych doniesień Katolickiej Agencji Informacyjnej, gdzie znajdowały się informacje między innymi o uroczystości na Górze św. Anny, gdzie prymas Polak powiedział, że „Kościół nie jest skansenem, w którym wieje chłód i hula wiatr”. Z kolei w Krakowie abp Jędraszewski na 60-tysięcznej pielgrzymce rodzin zaapelował o „odbudowę Ojczyzny nie tylko w wymiarze materialnym”, a w katedrze w Białymstoku abp Guzdek do obchodzących jubileusze małżeńskie powiedział, że „to oni powinni się znaleźć na pierwszych stronach gazet - ludzie wierni danemu słowu”.
Kaznodzieja przytoczył też wypowiedź papieża Franciszka o tym, że „Kościół jest piękny, gdy ma radosne, pogodne i uśmiechnięte oblicze, kiedy nie zamyka drzwi, kiedy nie cierpi na nostalgię za przeszłością”. Trzeba więc szczerze się radować i świętować: „Ciebie Boga wysławiamy… Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.
Dni św. Mateusza obfitowały w wydarzenia o charakterze religijnym oraz integracyjnym (sportowym, muzycznym). Odbyła się na przykład uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono medale „Za zasługi dla miasta Pułtuska”. Otrzymało je osiem instytucji i osób, w tym Zbigniew Wiernicki, pierwszy prezes oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.
Miała też miejsce promocja albumu pt. „Dni Patrona Miasta Pułtuska świętego Mateusza”, pod redakcją dr. hab. Radosława Lolo, profesora Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” - Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Z inicjatywy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej zorganizowano konkurs biblijny pt. „Św. Mateusz i jego Ewangelia”. Pytania ułożył ks. prał. Ryszard Kamiński, a koordynatorem była Teresa Sepełowska. Laureatami kolejno zostali: Mateusz Pogłód ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pułtusku, Sebastian Twardowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pułtusku, Stanisław Sosiński z parafii Pniewo. Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Odbyły się też Biegi Mateuszowe (dla szkolnych grup wiekowych) i Zawody Wędkarskie o Puchar Księdza Infułata.
Ponadto wielu uczestników z całej Polski zgromadził ogólnopolski konkurs piosenek lat 60. i 70, koncert tenora Marka Torzewskiego w bazylice i koncert znanej wokalistki Anny Dąbrowskiej na scenie na Rynku.
- 25. Dni św. Mateusza – Patrona parafii i miasta, były w jakimś sensie uroczystym podsumowaniem naszych działań i wysiłków duszpasterskich oraz kulturalnych, podejmowanych przez minione lata. Szukaliśmy ich owoców, zastanawialiśmy się, na ile – poprzez naszą pracę – św. Mateusz jest obecny wśród dzieci, młodzieży, owoców, dorosłych, na ile wpływa na życie naszego miasta. Cieszy to, że społeczność miasta przyjmuje te dni z entuzjazmem i wiele osób włącza się w uroczystości. A skoro ludzie chcą i uczestniczą w tych wydarzeniach, to znaczy, że ta idea jest w ich sercach – konkludował ks. inf. Wiesław Kosek, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców miasta, księża z Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, a także ks. prał. dr Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
W organizację patronalnego święta włączyła się liczna grupa pułtuszczan, instytucji, przedsiębiorstw, producentów i artystów. Jego współorganizatorami byli m.in. ks. inf. Wiesław Kosek, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku, burmistrz miasta Wojciech Gregorczyk, przewodniczący Akcji Katolickiej w Pułtusku Wojciech Dębski.