30. Festiwal Muzyki Jednogłosowej w piątek 15 marca zainauguruje Ensemble Jerycho koncertem pt. „Golgotha”. Jerycho przypomni znane i przybliży nieznane pieśni wielkopostne. Dzięki działalności zespołu ratowane są od zapomnienia niezwykle cenne utwory, ukazujące korzenie religijności. Kilka bardzo mało dziś znanych, a przejmujących pieśni zaczerpniętych zostało z tradycji śpiewów ze wschodnich rubieży Polski. Podczas koncertu zabrzmią też używane w liturgii pieśni, jednakże ich brzmienie może zaskoczyć i poruszyć dzięki prostej, ale oryginalnej harmonii stworzonej przez Bartosza Izbickiego, lidera zespołu.
16 marca, w sobotę, Cappella Pratensis zaprosi na program pt. „Apostola apostolorum”. Cappella Pratensis, to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych zespołów wokalnych na świecie. Zespół prowadzony przez Strattona Bulla wykona repertuar portretujący osobę świętej Marii Magdaleny, nazywanej w średniowieczu Apostołką Apostołów - według Ewangelii św. Jana (rozdział 20) Maria Magdalena była jednym z pierwszych świadków zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Marii Magdalenie renesansowy kompozytor Nicolas Champion zadedykował swoją „Missa de Sancta Maria Magdalena”, którą będzie można usłyszeć w Płocku.
Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 17 marca, w katedrze wystąpi Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, która wykona śpiewy na Wielki Tydzień. Schola z Chorzowa, prowadzona przez Sławomira Witkowskiego, zaprezentuje program ukazujący wspólne muzyczno-liturgiczne wątki w tradycji zachodniej i wschodniej, ze szczególnym zaakcentowaniem prastarego śpiewu benewenckiego, który zdaje się być zwornikiem łączącym obie te tradycje. Pod względem treści koncert wypełnią śpiewy liturgiczne Wielkiego Tygodnia, głównie Wielkiego Piątku. Jednym z podstawowych założeń tego programu jest współpraca z Marcinem Abijskim, znakomitym kantorem bizantyjskim z Białegostoku.
Na wszystkie koncerty, rozpoczynające się o godz. 19:00, jest wstęp wolny. Poprowadzi je Magdalena Łoś-Komarnicka z II Programu Polskiego Radia.
Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów oraz parafia katedralna pw. św. Zygmunta w Płocku, natomiast dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Robert Majewski.