IV pielgrzymka rzeczna z Czerwińska do Płocka

Około 30 wodniaków wzięło udział w czwartej pielgrzymce rzecznej po Wiśle. Pielgrzymi wyruszyli ze Wzgórza Czerwińskiego w Czerwińsku, a dopłynęli na Wzgórze Tumskie w Płocku. Celem ich podróży była modlitwa w płockiej katedrze, przed hermą św. Barbary, patronki osób pływających i pracujących na wodzie.

Czerwinsk Plock Wisla

Po raz kolejny wierni z Czerwińska nad Wisłą i okolic, postanowili dopłynąć do Płocka rzeką Wisłą, nad którą leżą oba te miasta. Celem pielgrzymki była modlitwa przy relikwiach św. Barbary. Przez wieki były one przechowywane w klasztorze czerwińskim, a aktualnie znajdują się w Płocku, w miejscowym Muzeum Diecezjalnym. Podczas uroczystości wodniackich herma św. Barbary jest przynoszona do pobliskiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W tegorocznej, czwartej już pielgrzymce, wzięło udział około 30 wodniaków, płynących na kilkunastu łodziach. Duchowym kierownikiem pielgrzymów był ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą.

Pątników rzecznych na Wiśle w Płocku powitał statek „Majka” kapitana Jerzego Pielacińskiego. Na jego pokładzie obecny był kapitan Stanisław Fidelis z Bractwa św. Barbary w Płocku i ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku. Naprzeciw gościom z Czerwińska wypłynął też WOPR w Płocku oraz tratwa „Pielgrzym”.

Mszy św. w katedrze z udziałem pielgrzymów z Czerwińska przewodniczył ks. Łukasz Mastalerz SDB. W kazaniu powiedział, że pielgrzymka jest „dziękczynieniem Bogu za dany czas”, a także możliwością podzielenia się wiarą i „napełnienia serca duchem Bożym”. Goście z Czerwińska wysłuchali także krótkiej relacji ks. Stefana Cegłowskiego o zabytkach znajdujących się na Wzgórzu Tumskim w Płocku.

Inspiracją do organizacji pielgrzymek rzecznych z Czerwińska do Płocka są tzw. różańce wiślane, organizowane w Czerwińsku w sezonie wiosenno-letnim. Parafianie i goście modlą się wtedy modlitwą różańcową podczas krótkich rejsów łodziami na rzece w rejonie tego historycznego, mazowieckiego miasta.