Podczas I Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Płockiej Mszy św. z obrzędem namaszczenia chorych przewodniczył ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. Kazanie wygłosił ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Duchowny przypomniał, że 25 marca papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Odwołał się do Objawień Fatimskich z 1917 roku.
- W objawieniu z 13 lipca 1917 roku Maryja upomniała się o Rosję, o nawrócenie tego kraju, a przez Rosję o cały świat. Prosiła o poświęcenie tego kraju Jej Niepokalanemu Sercu. Bardzo wielu Polaków otwarło drzwi swoich domostw uchodźcom z Ukrainy. Pomoc ta była i jest bardzo potrzebna, jednak nie tylko na niej powinniśmy zakończyć wsparcie. Nasza modlitwa może zmienić niekorzystny bieg historii - powiedział ks. Wojciech Bartoszek.
Dodał, że Maryja przemienia go „od wewnątrz”, od każdego nawróconego serca człowieka. „Rewolucje”, za którymi stoi Maryja, dokonują się inaczej niż te ludzkie - bez jednego wystrzału. Zawierzenie Rosji i Ukrainy Matce Bożej jest wezwaniem do podjęcia z nową gorliwością przesłania fatimskiego. Ważną rolę mogą tu spełnić członkowie Apostolstwa Chorych.
Zaznaczył też, że człowiek powinien nieustannie się nawracać. Z nawróceniem związana jest pokuta. Maryja w Fatimie pokazała dzieciom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie – jak straszne jest piekło. Zrobiła to, aby podkreślił, jak ważne jest dążenie do zbawienia dusz. Można zadośćuczynić za własne, ale i cudze grzechy.
- Można przyjąć i ofiarować swoje cierpienie dla ratowania dusz grzeszników. To droga zbieżna z duchowością Apostolstwa Chorych. Nieoceniona jest misja członków Apostolstwa Chorych w zawierzeniu swojego życia Maryi, zawierzenia Rosji i Ukrainy. Ofiarowanie siebie w duchu Apostolstwa Chorych jest duchowością ofiarowania na wzór Eucharystii – podkreślił kaznodzieja.
Gość ze Śląska wygłosił także rozważanie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Stwierdził, że duchowość Apostolstwa Chorych „nie ma w sobie nic z cierpiętnictwa”. W duchu chrześcijańskim, z wiarą, ktoś własne cierpienie ofiaruje za innych: grzeszników, za Kościół święty, za misje czy o powołania do służby Bożej.
W czasie pielgrzymki jej uczestnicy modlili się także modlitwą różańcową, uczestniczyli w „nabożeństwie lourdzkim” i wzięli udział w agapie.
- Pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych diecezji płockiej odbyła się po raz pierwszy i będzie kontynuowana. Chciałem, aby osoby te doświadczyły, że nie są same, że pozostają ważne dla wspólnoty Kościoła, że ich choroba ma sens, ponieważ mogą ofiarować cierpienia w ważnych potrzebach Kościoła i świata – podsumował ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.