Film „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” w Płocku

W NoveKino Przedwiośnie w Płocku od piątku 19 stycznia 2024 r. będzie wyświetlany film pt. „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”. Polskim dystrybutorem jest znany z popularyzacji katolickich filmów „Rafael”.

Wandea Plakat A3 297X420 1
foto: rafaelfilm.pl

Nove Kino Przedwiośnie - link

Rafaelfilm - link

Opis filmu ze strony internetowej NoveKino Przedwiośnie w Płocku:

„Francuski hit kinowy! Nakręcona z rozmachem, epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi Rewolucji Francuskiej,  prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji i wiary katolickiej.

Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji; wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi dość. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa... Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem  przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.

Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer, w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, ale stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.

„Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, ale też dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers zamordowanych z nienawiści do wiary...”