Ekumeniczna „Modlitwa w ogrodach” za stworzenie

Przyroda w muzyce była tematem tegorocznej „Modlitwy w ogrodach”, inicjowanej w Płocku z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia. Uczestnicy wysłuchali „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, wypuścili w niebo gołębie oraz posadzili drzewa na terenie Szkół Katolickich i Wyższego Seminarium Duchownego.   

Dzień Stworzenia Gołębie

W tym roku „Modlitwę w ogrodach” z okazji światowej modlitwy o ochronę stworzenia zorganizowano na terenie Szkół Katolickich i w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku (10 września br.). Uczestniczyła w nim młodzież tych szkół, biskup płocki Piotr Libera, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Karol M. Babi, ksiądz ewangelicki Szymon Czembor.

Tematem spotkania była przyroda w muzyce, dlatego uczestnicy spotkania wysłuchali „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, które zinterpretował muzykolog ks. kan. dr Andrzej Leleń.  

-  Poszanowania przyrody uczymy się przez segregację śmieci czy oszczędność w korzystaniu z wody. Spotykając się szkole, przekazujemy młodzieży troskę o nasz wspólny dom - zaznaczył bp Karol M. Babi ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Natomiast ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku podkreślił, że podobne spotkania są „ważną lekcją o ekumenii i ekologii dla wszystkich”.

Bp Piotr Libera powiedział, że modlący się o stworzenie człowiek powinien nauczyć się słuchać: - Słuchając, uczymy się i zdobywamy mądrość, szukamy też natchnienia. Gdy wsłuchamy się w przyrodę, w jej bogactwo i piękno, sami staniemy się napełnieni jej harmonią i zbliżymy się do Stwórcy. A skoro piękno przyrody pomogło tylu artystom i świętym, niech pomaga i nam – życzył hierarcha.

Ciekawym akcentem ekumenicznej „Modlitwy w ogrodach” było wypuszczenie w niebo gołębi, na znak wspólnej troski Kościołów o ochronę stworzenia. Wykonali je goście z Wyszogrodu: Adam Szostak i Krzysztof Kacprzak z Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Sekcja w Wyszogrodzie.

Poza tym na terenie szkolnym posadzono cztery drzewa: lipy i dęby, na znak wrażliwości człowieka na piękno i wartości duchowe, jak również zobowiązania do ratowania przyrody. Drzewa przekazały zaprzyjaźnione Nadleśnictwa w Płocku, Gostyninie i Łącku.

Wspólnie odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”, a na zakończenie zwierzchnicy płockich Kościołów chrześcijańskich udzielili uczestnikom spotkania błogosławieństwa. 

 

***

W Płocku ekumeniczna modlitwa z okazji Święta Stworzenia, zainicjowana zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka, po raz pierwszy odbyła się w roku 2017. Organizowano ją w różnych miejscach Płocka, na przykład w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego czy ogrodach przy katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Spotkania organizowało duszpasterstwo ekumeniczne diecezji płockiej z ks. dr. kan. Włodzimierzem Piętką, parafia ewangelicka, parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku, Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku.

W ubiegłym roku przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich nie spotkali się na wspólnej modlitwie za stworzenie. Odwołano ją z powodu sytuacji epidemicznej w kraju oraz nagłej śmierci ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, przyjaciela i promotora tych spotkań.