Ekumeniczna Eucharystia z okazji 70-lecia szkolnictwa w Nowym Kanigowie

Ekumeniczna Eucharystia była 2 czerwca br. głównym punktem obchodów 70-lecia szkolnictwa w Nowym Kanigowie. W kościele parafialnym w Święcieńcu przewodniczył jej ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej: - Dobra, bezpieczna szkoła, pielęgnująca i przekazująca sprawdzone wartości, mądrzy i roztropni wychowawcy i nauczyciele – to wielki skarb – podkreślił duchowny.

Kanigowo.jpg

Podczas spotkania w Święcieńcu i Nowym Kanigowie obchodzono trzy rocznice: 70-lecie szkolnictwa w Nowym Kanigowie, 15-lecie powstania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Nowe Kanigowo „Nasza Szkoła” oraz 15-lecie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie, prowadzonym przez to stowarzyszenie. Dyrektorem szkoły od 15 lat jest ks. Dariusz Grabarczyk, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Pepłowie.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w rzymskokatolickiej parafii św. Wincentego i św. Atanazego w Święcieńcu. Przewodniczył jej ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Zaznaczył, że świętowane rocznice, to okazja do wspomnień, wydobycia z przeszłości i utrwalenia całego dobra i wartości, jakie wniosła szkoła w Nowym Kanigowie w życie tak wiele osób związanych z tą ziemią. To dobra okazja do refleksji nad „dziś” i nad „jutro”. Jest to jednak przede wszystkim okazja do wdzięczności Bogu i ludziom.

- Dobra, bezpieczna, spokojna i radosna szkoła podstawowa pielęgnująca i przekazująca sprawdzone wartości – nie dziwne eksperymenty i wynalazki, mądrzy i roztropni wychowawcy i nauczyciele – to wielki skarb. Takie środowisko, obok dobrej rodziny, zmienia świat i poszczególnych ludzi, staje się dla wielu miejscem odkrycia talentów i rozwoju osobowości, przekazania i ukształtowania życiowych fundamentów, oszlifowania i ukierunkowania serca i umysłu na przyszłość – zaakcentował ks. Piotr Grzywaczewski.

Słowo do wiernych podczas Eucharystii wygłosił ks. Felicjan Szymkiewicz, pzredstawiciel biskupa naczelnego Starokatolickiegko Kościoła Mariawitów. Zaakcentował w nim, że nauczanie, to jedno z podstawowych zadań chrześcijan. Taką misję wyznaczył chrześcijanom Jezus, mówiąc do swych uczniów, aby szli i nauczali, i aby czynili sobie nowych uczniów. Kaznodzieja podkreślił wkład Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w rozwój nauczania i oświaty: już 110 lat temu zaczęły powstawać przy parafiach pierwsze ośrodki nauczania.

Po Eucharystii jej uczestnicy przejechali do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości oraz integracyjny piknik rodzinny.

W rocznicowej uroczystości uczestniczył m.in. Mariusz Górecki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Nowe Kanigowo „Nasza Szkoła”, społeczność Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Kanigowie (uczą się w niej dzieci z rodzin katolickich i mariawickich), ks. Waldemar Obrębski, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Święcieńcu oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Nowe Kanigowo „Nasza Szkoła”  powstało w 2004 roku i od tego czasu prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową w Nowym Kanigowie. Prezesem stowarzyszenia jest Mariusz Górecki. Głównym celem działalności jest prowadzenie nieodpłatnej nauki dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat. W szkole uczy się obecnie 95 uczniów: z rodzin katolickich i mariawickich. Dyrektorem placówki od 15 lat jest ks. Dariusz Grabarczyk, proboszcz parafii w Pepłowie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.