Dzień skupienia zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca z diecezji płockiej

Eucharystia, modlitwa różańcowa i konferencja o tej modlitwie znalazły się między innymi w programie Dnia skupienia zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca z diecezji płockiej: - Przed Panem Bogiem musimy nauczyć się więcej milczeć, aby więcej usłyszeć – powiedział ks. dr Maciej Będziński, gość spotkania. Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą 17 sierpnia 2024 r. zorganizował je ks. kan. Henryk Tadeusz Dymek, diecezjalny referent duszpasterstwa Kół Żywego Różańca.

Fot. Zelatorki 1

Głównym punktem Dnia skupienia dla zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca była Eucharystia, przewodniczył jej ks. prał. Janusz Mackiewicz, dziekan dekanatu wyszogrodzkiego. Homilię wygłosił ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, a zarazem członek zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec. 

Kaznodzieja podkreślił, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny i przed Bogiem stanie ze swoimi dobrymi uczynkami: - Nie ma czegoś takiego jak grzechy pokoleniowe, ale nasze pokolenie modlące się na różańcu jest powołane do modlitwy za rodziny. Ewangelia zaprasza nas do rozważań nad Bożym dziecięctwem, abyśmy wśród wielu tytułów jakie mamy, nie zapomnieli o najważniejszym - że jesteśmy dziećmi Boga. Nasza „misja” żywego różańca każe nam zabrać do codzienności Eucharystię i Matkę Najświętszą – podkreślił gość z Warszawy.

Ks. Maciej Będziński podczas spotkania w Czerwińsku n. Wisłą wygłosił też konferencję „Błogosławiona Paulina Jaricot - patronka misji i różańca”. Opowiedział o modlitwie różańcowej w historii Kościoła i wskazał, że modlitwa ta jest skoncentrowana wokół osoby Jezusa, i zakorzeniona w słowie Bożym. Wskazał na postać Pauliny Jaricot, która stworzyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary w 1822 r. i Żywy Różaniec w 1826 r. 

Uczestnicy Dnia skupienia przypomnieli sobie ponadto informacje dotyczące działalności i struktur Żywego Różańca oraz podstawy statutu, jakie od 2022 r. posiada Stowarzyszenie Żywy Różaniec. Prelegent podkreślił zasadność działania róż różańcowych jako grup formacyjnych rozwijających wspólnoty parafialne. 

W programie była też adoracja Najświętszego Sakramentu, poprzedzona wprowadzeniem na temat: jak medytować Pismo święte? Charyzmatem Stowarzyszenia Żywy Różaniec jest rozważanie jednej tajemnicy różańca przez miesiąc, co dla wielu bywa bardzo trudne. W związku z tym zelatorki i zelatorzy uczyli się, jak uczynić tajemnicę różańcową - tajemnicą miesięcznej modlitwy myślnej. Ksiądz dyrektor podkreślił, że „przed Panem Bogiem musimy nauczyć się więcej milczeć, aby więcej usłyszeć”. 

Wierni z różnych miejsce w diecezji płockiej mieli też okazję poznać historię bazyliki w Czerwińsku n. Wisłą, przedstawił ją ks. Jan Chabierski SDB.  Spotkanie zakończyło się modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia, czemu przewodniczył ks. kan. Grzegorz Jendrzejewski, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Orszymowie.

Zelatorki i zelatorów Kół Żywego Różańca przyjął gościnnie przyjął ks. Dariusz Matuszyński SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. 

Do Czerwińska przyjechało około 300 osób zaangażowanych w działalność Kół Żywego Różańca. Spotkanie formacyjne zainicjował ks. kan. Henryk Tadeusz Dymek, diecezjalny referent duszpasterstwa Kół Żywego Różańca, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie.