Duchowieństwa diecezji płockiej - tom 9

Duchowieństwo. T. 9

Ukazał się dziewiąty tom serii „Duchowieństwo diecezji płockiej” autorstwa ks.prof.dr.hab. Michała Mariana Grzybowskiego. Znalazło się w nim ponad 400 biogramów księży pracujących w naszej diecezji. Są to przede wszystkim kapłani aktywni w latach 1500–1800, ale również kapłani żyjący w XIX i XX wieku oraz niedawno zmarli (ks. H. Adamczyk, ks. K. Brzuska, ks. H. Chamski, ks. J. Darmofalski, ks. T. Fronczak, ks. J. Godleś, ks. T. Janowski, ks. L. Jasiński, ks. F. Kasprzycki, ks. I. Kaczorek, ks. J. Kamiński, ks. D. Kisiel, ks. H. Lipka, ks. I. Mroczkowski, ks. P. Muzyczyszyn, ks. T Niestępski, ks. T. Nikicin, ks. A. Nowakowski, ks. K. Roman, ks. R. Rudziński, ks. T. Żerdziewski). Teksty powstawały przede wszystkim na podstawie zasobów Archiwum Diecezjalnego. Ograniczony materiał źródłowy nie pozwolił na stworzenie rozbudowanych biografii, jednak nawet krótkie życiorysy przywołują pamięć o duchownych, którzy tworzyli diecezję płocką.

Pozycję można nabyć w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego.

M.M. Grzybowski, Duchowieństwo diecezji płockiej. Tom 9, Płock 2022, ss. 220.