Dom Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu bezpieczny dla pensjonariuszy

Dom Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu koło Płocka, prowadzony przez diecezję płocką, funkcjonuje niemal tak samo, jak przed pandemią: - Nasi podopieczni mają zapewnioną jak najlepszą opiekę. Działamy pod pewnymi rygorami, ale w obecnej sytuacji jest to konieczne – mówi ks. Łukasz Nowak, dyrektor Domu Leonianum.

Leonianum2news.jpg

Jak donoszą media, ogniska zapalne koronawirusa, to dziś przede wszystkim szpitale, domy pomocy społecznej i domy opieki. Jedną z takich placówek prowadzi diecezja płocka w Sikorzu, jest to Dom Leonianum – Piękne życie! Jego dyrektor ks. Łukasz Nowak przekazał, że konieczne było wprowadzenie pewnych rygorów, ale dzięki temu mieszkańcy są bezpieczni.

- Od 12 marca drzwi naszego domu zostały zamknięte dla odwiedzających. Rodziny mają kontakt ze swoimi seniorami jedynie przez telefon. Nikt poza pracownikami nie może wejść na teren Leonianum. To konieczne względy bezpieczeństwa – informuje duchowny.

Od czasu ogłoszenia stanu epidemii w kraju, do domu przyjęto jedynie dwie nowe osoby, którym po pobycie w szpitalu rodzina nie była w stanie zapewnić odpowiedniej opieki. Obie musiały jednak przejść 14-dniową kwarantannę: - Nasz personel  tym niełatwym czasie stanął na wysokości zadania. Obecnie musi wykazywać się większą cierpliwością, ponieważ obecna  sytuacja w kraju i na świecie jest też niełatwa dla funkcjonowania naszych seniorów – dodaje ks. Łukasz Nowak.

Dom Leonianum – Piękne życie! jest placówką dla seniorów, prowadzoną przez diecezję płocką. Powstał w 2018 r. w zmodernizowanych obiektach po Szkołach Katolickich (przeniesionych do Płocka); zajmuje 6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Składa się z trzech części: Domu Seniora, Domu Dziennego Pobytu oraz części rehabilitacyjnej. W obiekcie znajdują się też trzy sale konferencyjno-bankietowe.

Aktualnie w Domu Seniora Leonianum przebywa 61 podopiecznych. Domem zarządza Fundacja „Leonianum – Piękne życie!”, stworzona z myślą o seniorach. Swoją nazwę wzięła ona od imienia patrona, którym jest bp Leon Wetmański, błogosławiony męczennik II wojny światowej, którego pasją była praca charytatywna.