Do parafii Szyszki wprowadzono relikwie św. Bartłomieja Apostoła

- Św. Bartłomiej Apostoł wybrał drogę z Jezusem i bez reszty Go naśladował – bez półśrodków, kompromisów, ustępstw na rzecz wygodnego życia czy kłamstwa – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w Szyszkach. Parafia uroczyście przyjęła relikwie patrona, które pochodzą z Rzymu.

Szyszki Relikwie
plock.gosc.pl

Bp Mirosław Milewski dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii św. Bartłomieja Apostoła do parafii Szyszki. Są to relikwie pierwszego stopnia – z kości, zostały przywiezione z Rzymu. Relikwie umieszczono w misternym relikwiarzu, który ufundowali członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Stałym miejscem relikwii jest boczny ołtarz św. Bartłomieja.

W homilii bp Milewski zaznaczył, że Jezus wybrał Bartłomieja do grona dwunastu niemal bez zastanowienia: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J 1,47) - powiedział na jego widok, uznając w Bartłomieju człowieka uczciwego i szczerego.

Bartłomiej też szybko zrozumiał, Kogo naprawdę spotkał, więc wyznał: „Rabbi, Tyś jest Syn Boży, Tyś jest król izraelski” (J 1,49). Odtąd stał się towarzyszem Jezusa, naocznym świadkiem Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Umarł za wiarę jako męczennik, prawdopodobnie w roku 71, w Armenii, gdy nie zgodził się na oddawanie czci wymyślonym bożkom.

- Dlaczego chcieliście mieć u siebie tę symboliczną cząstkę św. Bartłomieja? Ponieważ patron z nieba o niebie nam przypomina. Relikwie pozwalają ludziom na przekroczenie progu świata widzialnego i dotknięcie świata wiecznego. Relikwie w parafii stanowią zachętę do naśladowania heroizmu ludzi świętych – głosił biskup.

Dodał, że święci nie przemijają, ale wskazują, jak wiernie dźwigać codzienny krzyż, jak zmagać się z grzechem, jak pokonywać słabości. Święci pokazują, że zasługiwanie na niebo, zaczyna się już na ziemi, tu i teraz. Obecność relikwii zobowiązuje, domaga się chrześcijańskiego świadectwa i szlachetnego życia.

- Św. Bartłomiej był radykalny. Wybrał drogę z Jezusem i bez reszty Go naśladował - bez półśrodków, kompromisów, ustępstw na rzecz wygodnego życia czy kłamstwa. Dobrze, że jest z wami w znaku relikwii. Będzie wam przypominał i uczył życia, w którym Ewangelia nadaje mu sens i właściwy kierunek – uważał kaznodzieja.

Sprowadzenie do parafii Szyszki relikwii św. Bartłomieja Apostoła było inicjatywą proboszcza ks. kan. dr. Bogdana Adamowicza: - W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w naszym kościele parafialnym odmawiana jest litania do św. Bartłomieja Apostoła. Sprowadzenie jego relikwii było potrzebą serca. Daje nadzieję na zmiany. Mamy zamiar utworzyć w parafii Chorągiew Rycerzy Jana Pawła II, która będzie opiekować się tymi relikwiami - zapowiedział duszpasterz.

Parafia pw. św. Bartłomieja w Szyszkach (dekanat pułtuski) została utworzona prawdopodobnie w XV wieku przez biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi. Pierwszy kościół parafialny był wzmiankowany w roku 1449. Obecna świątynia zbudowana została w latach 1887-1899. Konsekrował ją w roku 1909 biskup płocki bł. Antoni J. Nowowiejski. Parafia liczy około 1900 wiernych.