Czwarta edycja Kolonii Miłosierdzia Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”

W dniach 23-30 czerwca 2023 r. w Płocku przebywała grupa dzieci z polskich rodzin z terenów Wileńszczyzny. To już czwarta edycja Kolonii Miłosierdzia, którą Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka zorganizowała we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Litwie. Tegoroczny pobyt dzieci w Polsce był możliwy dzięki wsparciu finansowemu: Fundacji Grupy PERN, Fundacji Energa oraz Nadleśnictwa Gostynin. Nieocenioną pomocą okazała się współpraca z dyrekcją i pracownikami Szkół Katolickich w Płocku. Koordynatorem kolonii był, jak co roku, Adam Modliborski, wiceprezes fundacji.

Archiwum Fundacji Cokolwiek Uczyniliscie

Grupa dzieci wraz z opiekunami przyjechała w piątek, 23 czerwca br., i spędziła w Płocku siedem dni. Podczas tego pobytu zrealizowano bogaty program, podczas którego m.in.: odbyła się wycieczka do Torunia, gdzie zaplanowano modlitwę i zwiedzanie sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz seans w Planetarium; dzięki życzliwości Jacka Liziniewicza, nadleśniczego z Nadleśnictwa Gostynin, dzieci odwiedziły skansen w Kłóbce; uczestnicy kolonii mieli też okazję zwiedzić wybrane zabytki Płocka, były w kinie, płockim ogrodzie zoologicznym oraz uczestniczyły w animacjach przygotowanych przez pracowników Agencji Impuls.

Ważnym wydarzeniem dla uczestników Kolonii Miłosierdzia i zarządu fundacji była Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, której przewodniczył Biskup Płocki Szymon Stułkowski. Przedstawiciele Gości z Wileńszczyzny złożyli Księdzu Biskupowi życzenia z okazji zbliżającego się święta patronalnego.
Tradycją Kolonii Miłosierdzia jest to, że organizatorzy przedsięwzięcia podejmują wyzwanie zorganizowania spotkania gości z płocczanami. Tak było i w tym roku. Pierwsze spotkanie odbyło się w kościele świętojańskim, gdzie przedstawiciele zarządu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” wraz z członkami Odnowy w Duchu Świętym tej parafii przywitali uczestników tegorocznych kolonii. Grupie z Solecznik przekazano symboliczny duży bochen chleba.

Drugą okazją do tego, aby mieszkańcy Płocka mogli się spotkać z blisko pięćdziesięcioosobową grupą przedstawicieli Polaków z Kresów, był koncert patriotyczny. W dniu 27 czerwca, w godzinach wieczornych, odbyło się to centralne wydarzenie związane z pobytem naszych Rodaków w Płocku. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Ochocińska, sekretarz fundacji. Zebranych w auli Centrum Edukacji Grupy Orlen przywitał Witold Wybult, prezes fundacji. Pierwszą część koncertu stanowił występ artystyczno-modlitewny dzieci i młodzieży. Ze wzruszeniem można było usłyszeć śpiewnie brzmiącą mowę ojczystą w wykonaniu mieszkańców Wileńszczyzny. Następnie głos zabrał przewodniczący Wspólnoty Miłosierdzia Bożego z Solecznik Tadeusz Romanovski, który z rozrzewnieniem dziękował płockiej organizacji, zainicjowanej przez ks. prof. Wojciecha Góralskiego, za zorganizowanie letniego wypoczynku w Ojczyźnie. Podkreślał on w swojej wypowiedzi, jak ważne są tego typu działań, pozostawiają one bowiem w świadomości młodych ludzi niezatarty ślad.

Kolejnym etapem spotkania był występ Pawła Piekarczyka, który w swojej twórczości podejmuje tematykę historyczną, związaną z żołnierzami wyklętymi czy stanem wojennym. Artysta wykonał kilkanaście utworów ze swojego bardzo bogatego repertuaru.

Podczas koncertu świętowano również piątą rocznicę rejestracji Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. Przy tej okazji organizacja wydała kilkudziesięciostronicową broszurę, w której podsumowano jej dotychczasową działalność. Wszyscy uczestnicy koncertu zostali poczęstowani okolicznościowym tortem oraz otrzymali wspomnianą publikację.

Podczas pobytu w Płocku grupa kolonijna z Solecznik korzystała z opieki duchowej kapłanów diecezji płockiej: ks. Wojciecha Kućki, dyrektora Wydziału ds. Rodzin Kurii Płockiej, ks. Jacka Marciniaka, dyrektora Szkół Katolickich w Płocku, i ks. Kamila Krakowskiego, sędziego diecezjalnego Sądu Biskupiego Płockiego.
Partnerem wydarzenia było Centrum Edukacji Grupy Orlen. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych mediów, m.in.: „Gościa Płockiego” i „Tygodnika Płockiego”.


Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” została powołana zgodnie z wolą Fundatora „w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich”. Utworzono ją w 2018 r. z inicjatywy i fundacji ks. prof. Wojciecha Góralskiego, profesora nauk prawnych, znanego polskiego kanonisty, specjalisty prawa kanonicznego, prawa wyznaniowego i konkordatowego. Spotkanie założycielskie Fundacji miało miejsce w połowie marca 2018 r. Wówczas napisano statut, w którym określono cele i zadania, dla których Fundacja została powołana, oraz określono jej nazwę, zaś Fundator wskazał skład pierwszego zarządu Fundacji.
Nazwa Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 40), które wydają się być fundamentem nauki o niesieniu pomocy innym. Fundacja ma przede wszystkim udzielać wsparcia rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej poprzez organizowanie pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących. Dzieło, które zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w dniu 14 czerwca 2018 r., od samego początku, z wielkim zaangażowaniem, realizuje tę misję.

Na czele Zarządu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” stanął, z woli Fundatora, dr Witold Wybult, który został jej pierwszym prezesem. Z wykształcenia jest teologiem i prawnikiem kanonistą, pracuje w Kurii Diecezjalnej Płockiej w Wydziale ds. Rodzin oraz w Sądzie Biskupim Płockim jako sędzia diecezjalny. Ponadto jest też wykładowcą w Akademii Mazowieckiej w Płocku. Wiceprezesem został mgr Adam Modliborski, Radny Miasta Płocka. Sekretarzem jest mgr Małgorzata Ochocińska, psycholog. Do Zarządu Fundacji wszedł jeszcze mgr Maciej Bukowski, Radny Miasta Płocka, a także sam Fundator, ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski.
Przez pięć lat działalności Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” zrealizowała kilkanaście projektów, nawiązując w nich do swoich celów, skoncentrowanych wokół działalności dobroczynnej oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich. Przykładem promocji wartości może być Bal Wszystkich Świętych, w którym w Płocku w 2022 r. wzięło udział kilkaset osób.
Pod wpływem potrzeby chwili Fundacja swoje działania w dużej mierze ukierunkowała na projekty skierowane do Polaków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, głównie rejonu solecznickiego. Do kalendarza płockiej organizacji wpisano dwie znaczące akcje: Świąteczną Paczkę Rodakom na Wileńszczyźnie oraz wycieczkę dla dzieci z polskich rodzin z Wileńszczyzny do Płocka, nazwaną Koloniami Miłosierdzia.

dr Witold Wybult
Prezes Zarządu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”