Caritas Diecezji Płockiej i miasto Płock po raz kolejny przekazały dary na Ukrainę

Caritas Diecezji Płockiej i Urząd Miasta Płocka po raz kolejny przekazały mieszkańcom  Żytomierza na Ukrainie artykuły spożywcze, higieniczne i medyczne oraz wózki inwalidzkie. Żytomierz jest partnerskim miastem Płocka. Jego mieszkańcy potrzebują systematycznej pomocy, ponieważ wojna uniemożliwia im normalne życie.  

Fot. Żytomierz

/foto - Facebook Caritas Diecezji Płockiej/

Z Płocka do Żytomierza na Ukrainie pojechały trzy busy z pomocą humanitarną. Był to transport artykułów spożywczych i higienicznych, w tym dla dzieci, a także artykułów medycznych i wózków inwalidzkich.

Transport przygotowywany m.in. na prośbę Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, zorganizowany został wspólnie przez płocki samorząd oraz Caritas Diecezji Płockiej. Na Ukrainę pojechał także ks. dr Radosław Zawadzki, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej i Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Za dary osobiście podziękował im Serhij Sukhomlin, mer Żytomierza.

„Kolejny raz jako Caritas Diecezji Płockiej przekazaliśmy dary na Ukrainę, wspomagając zarówno tych najsłabszych – chore dzieci jak i żołnierzy, walczących na froncie (…) nasza reprezentacja, na czele z dyrektorem ks. Radosławem Zawadzkim udała się tam wraz oficjalną delegacją Urzędu Miasta Płocka. Dary – w tym wózki inwalidzkie, specjalistyczne lekarstwa, słodycze, maskotki oraz artykuły chemiczne i higieny osobistej zostały przekazane za pośrednictwem Fundacji „Razem dla Życia” w Żytomierzu dzieciom chorym onkologicznie. W Żytomierzu odbyło się także spotkanie obu delegacji z merem miasta. Część paczek, natomiast, trafiła do Wasylkowa w obwodzie kijowskim do wolontariuszy wspomagających żołnierzy brygady walczącej na froncie. Wśród przekazanych darów znalazły się środki opatrunkowe, wózki inwalidzkie, świece i zapałki” - można przeczytać na Fb diecezjalnej Caritas.

Żytomierz na Ukrainie jest miastem partnerskim Płocka od 2013 r. Należy do najstarszych historycznych miast Ukrainy i jest zarazem największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie - przed agresją Rosji w lutym 2022 r. społeczność ta liczyła około 40 tys. osób.