Biskup Szymon Stułkowski: Duch Święty pomaga zmienić świat

- Święty Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski modlił się, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi: Polski, Europy, świata. Ta płynąca z głębi serca modlitwa została wysłuchana – powiedział biskup Szymon Stułkowski w parafii pw. św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim (Twierdzy Modlin), w Wigilię Zesłania Ducha Świętego (18 maja 2024 r.). Biskup płocki udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii.

443732289 849268743906475 5891031411697270881 N

Biskup płocki Szymon Stułkowski przypomniał, że 18 maja, to rocznica urodzin papieża Jana Pawła II (1920-2005). Ojciec święty podczas pierwszej pielgrzymki do Polski na Placu Zwycięstwa w Warszawie zakończył homilię niesamowitymi słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”

- Potrzebowałem dużo czasu, żeby zrozumieć, że była to modlitwa wypowiedziana z głębi jego serca: modlitwa nad Polską, nad Europą, nad światem. Modlitwa ta została przez Boga wysłuchana, spełniła się – zaakcentował duchowny.

Przywołał czasy przed tym wezwaniem, kiedy to w centrum Berlina stał mur, dzielący Niemiecką Republikę Demokratyczną od Republiki Federalnej Niemiec; gdy nie można była swobodnie podróżować po świecie; gdy w szkole nie wolno było nauczać religii.

- Ten świat się zmienił. Modlitwa z głębi serca papieża została wysłuchana przez Pana Boga – powtórzył Pasterz Kościoła płockiego.

Przytoczył też inną wypowiedź Jana Pawła II, o tym, że codziennie odmawiał on modlitwę do Ducha Świętego, którą w dzieciństwie ojciec pokazał mu w książeczce. A gdy już nie miał sił, aby ją sam odmawiać, papieżowi czytały ją siostry zakonne, które posługiwały w domu papieskim.

- Święty Jan Paweł II był otwarty na Ducha Świętego. To sprawiło, że Duch Święty prowadził go przez życie, dał mądre decyzje, plany i wizje, co jest potrzebne Kościołowi i światu. Papież nie bał się współpracować z wielkimi tego świata, by służyć Bożej sprawie - zaznaczył biskup.

W czasie Mszy św. udzielił 33 młodym osobom z parafii sakramentu bierzmowania. Stwierdził, że Duch Święty przychodzi do młodych jak „stary znajomy”, ponieważ jest z nimi od chrztu św. W sakramencie bierzmowania zostaną oni umocnieni Duchem Świętym - to jest miłość osobowa, miłość Ojca do Syna i Syna do Ojca.

Parafia pw. św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim (Twierdzy Modlin), to parafia, w której trwa budowa kościoła. Proboszczem parafii jest ks. kan. Janusz Nawrocki.